Fikir Proje Ajans | Nikon D4S Dijital Fotoğraf Makinası İnceleme
FikirProje
FikirProje
FPAjans
Tam Ekran

Nikon D4S Dijital Fotoğraf Makinası İnceleme

Nikon’un DSLR sınıfında yer alan Nikon D4S, üst düzey özellikleri ve üstün kalitesiyle her alanda mükemmel fotoğraflar yakalama imkanı sunuyor.

Nikon’un özellik bakımından en zengin, en duyarlı ve en kabiliyetli modeli olan D4S,serinin bir önceki modeli D4 ile aynı görünüme sahip olsa da özellikler bakımından kardeşine göre hayli geliştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor.

Full-frame (FX-format) 16.2 megapiksel CMOS sensör ve EXPEED 4 görsel işlemcinin bir araya geldiği model, yüksek kalite fotoğrafların yanı sıra kaliteli ve tedaylı full HD 1080p videolar çekmenizi sağlıyor.Full-frame görüntü sensörü sayesinde oldukça detaylı, mükemmel keskinlikte ve gerçek renklerde fotoğraflar yakalayabilirsiniz.Sahip olduğu geniş dinamik aralığı sayesinde aşırı kontrastlı sahnelerde dengeyi yakalamanız mümkün.

51 AF noktasına sahip hassas ve hızlı AF sistemi, hareketli konulara mükemmel bir şekilde odaklanırken düşük ışıklı ortamlarda dahi hassas sonuçlar almanızı sağlıyor.Güçlü EXPEED 4 görsel işlemcisi sayesinde Geniş ISO aralığı (100-25600) ve hızlı bir fps değeri sunuyor (11fps). Bu özellikler sayesinde hiçbir konunun gözünüzden kaçmasına izin vermiyor.

3.2inç LCD ekranı net ve keskingörüntü sağlıyor.İyi tasarıma sayesinde elinize tam oturuyor ve özenle yerleştirilmiş tuşlarına kolaylıkla erişebiliyorsunuz.Magnezyum alaşımlı gövde,tüm hava koşullarına dayanıklı olacak biçimde mühürlenmiş.Bu sayede yağmur çamur demeden fotoğraf çekebiliyorsunuz.D4S’in sahip olduğu Ethernet girişi ise dosyalarınız çok yüksek bir hızla bilgisayarınıza aktarmanızı sağlıyor.
Bir süredir çıkacağı duyurulan Nikon’un en üst seviye gövdesi olacak D4s modeli bugün itibariyle resmi olarak duyuruldu. D4s tıpkı D4 modeli gibi 16,2 MP. Mega piksel benzerliğinin dışında küçük geliştirmelerin sayısının fazla olması sayesinde D4 den daha iyi ve güçlü bir gövde. Zira 16.2 mp lik sensörde tamamen yeni geliştirilmiş. Bu sayede daha iyi görüntü kalitesi sunarken daha yüksek iso seviyesinde de fotoğraf kaydı yapabiliyor. D4s 100-25.600 iso aralığında çekim yapabilirken 50-409.800 seviyelerine kadar zorlanabiliyor.

D4’ün seri çekim hızı 10 fps iken D4s bunu bir kare daha arttırarak 11 fps ye çıkarmış. Ayrıca yeni geliştirilen expeed 4 işlemci ile daha dengeli ve hızlı fotoğraf kaydı yapabildiği söyleniyor. Bu işlemcinin özellikle yükse iso başarımında katkısı büyük görünüyor. Düşük ışıklı ortamlarda kumlanma azaltma, kenar keskinliği ve tonlama kontrolü daha da geliştirilerek özellikle spor, aksiyon ve vahşi yaşam fotoğrafçıları için daha kullanışlı bir gövde olma noktasında iddalı duruyor.

D4s de yine D4 deki gibi 51 noktadan AF yapabilen Multi-Cam 3500FX modülü kullanılmış. Ancak modülde de geliştirme yapılmış ve Grup AF özelliği eklenmiş. Bu özellik hareketli konuyu 5 nokta ile kontrast kontrolü de yaparak sürekli olarak takip ediyor. Bu beş nokta 51 nokta arasında 5 li biçimde hareket ederek konuya kilitli kalma becerisi hada da arttırmış görünüyor. (Kapsamlı testler olmadığı için firmanın söyledikleri bu şekilde)

Nikon-D4S-DSLR-1D4s de daha önce Nikon’un hiç bir gövdesinde olmayan ama Canon’da uzun süredir bulunan RAW S formatı bulunuyor. Yani yaklaşık olarak 4mp seviyesinde RAW dosyası kaydedebiliyor. Bu özellik zannediyorum basın fotoğrafçıları için bir avantaj olacaktır.

D4s’in video kayıt özellikleri yeni işlemcisi ile daha da gelişmiş. Zira 1920×1080 çözünürlükte 60/50/30/25/24p kare hızlarında video kaydı yapabiliyor. D4 bunu sadece 30/25/24 kare hızlarında gerçekleştirebiliyordu. Video kaydı üç farklı sensör boyutunda yapılabiliyor. Bu kesme boyutları FX, Dx ve yaklaşık 2.7x kroplu 1920×1080 şeklinde. Ayrıca geliştirlen video kayıt özellikleri sayesinde video kaydı sırasında iso, diyafram ve hatta sensör kesme boyutu ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Bu video kayıt özellikleri interaktif çalışan fotoğrafçılar için çok değerli.

D4s de yeni geliştirilen vizör ve ayna mekanizması sayesinde konuyu vizörden izlemek daha titreşimsiz ve satabil hale getirilmiş. Seri çekim esnasında vizörde titreme en aza indiği için konuyu gözden kaçırmadan takip etmek daha olası.

d4s_01_02

Expeed 4 işlemci ve yeni tampon bellek sayesinde D4s arka arkaya hiç boşluk vermeden 200 adet JPEG, sıkıştırılmamış 133 adet 12 bit RAW ve sıkıştırılmış 104 adet 14 bit RAW dosya kaydedebiliyor. Yani her türlü çekim ortamında kullanıcısını yarı yolda bırakmayacak gibi görünüyor.

Perde ömrü D4s de 400.000 sayısına ulaşmış. Ayrıca pil gücü arttırılarak 2500 mAh lityum-iyon pil kullanılmış. Gövde dışardan bakıldığında D4 ile aynı. Ağırlığı ise 60gr artarak 1.240 gr olmuş.

Nikon-D4s-DSLR-camera-5Değerlendirme

Kişisel olarak bir değerlendirme yapmak gerekirse Nikon markasının s sembolü ile duyurduğu gövdeleri selefinin özelliklerinin geliştirilmiş hali olarak hep aynı mp seviyesinde kalan gövdeler olmuştur. Bu bir pazarlama politikası gibi görünüyor. Daha önce de 12 mp D3 modeli yine 12mp D3s modeli olarak güncellenmişti. Ancak D3s modeli D3 den bir çok noktada daha iyi bir gövdeydi. Aynı mantık bu gün D4s’de de geçerli. Bu yönüyle D4s in özelliklerini de inceleyince gerçekten küçük ama gerekli dokunuşlarla çok daha iyi bir gövde üretilmiş görünüyor. Bu seviyede bir gövde için test sonuçlarını beklemek bir şey değiştirmeyecektir. Zira D4 zaten kendini ispatlamış bir gövde iken D4s’in aynı gövdeye sahip daha güçlü bir kamera olduğu halde başarısız test sonuçlarının çıkması imkansız diye düşünüyorum.

Diğer taraftan elinde D4 olanların bunu satıp D4s alacak kadar bir özellik farkının D4s de olmadığını düşünüyorum. Nikon, D4s ile bir tık geride kaldığı Canon’un 1Dx modelini geride bırakma hamlesi yapmış oldu. D4s özellikle gazeteciler ve vahşi yaşam fotoğrafçıları için hızlı bir gövde olması adına tercih edilebilecekken, daha az ışıklı ortamlarda çalışmak durumunda kalan magazin ve spor fotoğrafçıları için çok daha iyi bir alternatif bence.

Tam da bu noktada bir çok kişinin aklına geldiğini düşündüğüm D400 modelinden bahsetmek istiyorum. 2009 yılından bu yana Nikon, D300s modelini yenilemedi. Bir çok amatör ve profesyonel fotoğrafçı DX gövde olarak bu D400 modelini bekliyor. D400 beklenirken D7000, D7100 çıktı ve şimdide yakınlarda D7200 modelinin çıkacağından bahsediliyor. Bu durum bir çok Nikon Severin epey canını sıkmış durumda. Bu nedenle bir çok kişi için D4s in duyurulması bir heyecan oluşturmaktan çok biraz öfke uyandırmış gibi. Ümit ediyorum ki Nikon bir çok platformda kullanıcılarının bu sitemini duyuyor ve değerlendiriyordur.

Bence Nikon’un bu yıl duyurması gerek iki modeli var. D4x ve D400. D4x modeli 36 yada 42mp, D400 ise 20 yada 24mp çözünürlükte ve oldukça hızlı bir gövde olmalı. Bu iki gövde, özellikle D400 bu yıl duyurulursa Nikon artan beğeni grafiğini devam ettirecektir diye düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz.

Nikon D4s Teknik Özellikleri
Görüntü sensörü:Full-frame CMOS (36×23.9mm)
Çözünürlük:16.2-megapiksel
Maksimum çözünürlük:4928×3280 piksel
AF noktası:51(faz-algılamalı)
ISO aralığı:100-25600 (50-409600’e genişletilebilir)
Enstantene hızı:1/8000sn-30saniye&Bulb
Sürekli çekim hızı:11fps
Depolama:CF&CQD
LCD ekran:3.2inç (921,000-nokta)
Boyut:160×156,5×90,5mm
Ağırlık:1350g(batarya ve hafıza kartı dahil)

 

Fikir Proje olarak sizlere elimizden geldiğince, yararlı bilgiler paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlerde bu paylaşımlarımızı, sosyal ağ ve diğer ağlarınızda paylaşırsanız seviniriz. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir Yorum Yazar Mısın?