Fikir Proje Ajans | Reklam Filmi
FikirProje
FikirProje
FPAjans
Tam Ekran
  • FikirProje
  • FikirProje
  • FikirProje

Reklam Filmi

Reklam filmi televizyon için yapılan kısa filmlerdir. Televizyon yayını içinde program aralarında, dizi veya film aralarında verilen kısa reklam filmleri geniş kitlelere ulaşmaktadır. Tüm dünyada televizyon reklamları firmalar tarafından tercih edilirlik açısından ilk sırada yer almaktadır.
Televizyon reklamları diğer iletişim araçlarına göre daha fazla kitleye ulaşır ve hitap eder. Bu nedenle şirketler özellikle büyük şirketler geniş bir bütçeyi televizyon reklamlarına ayırırlar.

Bir firma yeni bir ürün çıkardığında veya büyüyerek daha büyük kitlelere hitap etmek istediğinde gazete, dergi, açık hava reklamlarından televizyon reklamına geçiş yapmak ister. Televizyon reklamlarında rakip şirketlerin stratejilerinin de etkisi vardır. Televizyon reklamı yapmaya
karar veren bir şirket reklam filmi ve yayını için belli bir bütçe ayırmalıdır. Film yapımı ve yayınının ciddi maliyetleri vardır. Büyük şirketlerin televizyon ve diğer reklamları için ayırdığı önemli bütçeleri bulunur. Firmalar televizyon reklamı için bir reklam ajans seçerler.Bir
şirket ilk kez televizyon reklamı yaptıracaksa veya bir şirket çalıştığı ajansını değiştirmek isterse konkur adı verilen yeni bir ajans seçimine gider. Şirketler yeni bir ajans seçmek için konkur açarlar. Özellikle büyük firmalar belli bir ürün için konkur açar. Ajanslara ürünleri ve
hedefleri hakkında bilgi verirler. Ajanslar da farklı fikirler içeren sunumlarıyla bu konkura katılır. Şirket tarafından fikirleri beğenilen ajans seçilir. Diğer ajanslara emeklerinin karşılığı Reklamcılar Derneğince ödenir.

Reklam yaptıracak olan firma çalışacağı ajansa brief verir. Brief firmanın istek ve ihtiyaçlarını belirttiği, hedef ve amaçların belirtildiği bir rapordur. Reklamı yapılacak ürünün hedef kitlesi, pazardaki yeri, rakiplerinin konumu gibi konularla ilgili bilgiler ajansa verilir. Bu bilgilere göre ajans gerekli araştırmaları yapar ve ayrılan bütçeye uygun olarak bir senaryo oluşturur. Senaryodan kısa bir sürede anlatılmak istenen her şeyi anlatması beklenir. Senaryo açık, net ve anlaşılır olmalıdır. Tabi yaratıcılığıyla da akılda kalıcı olması beklenir. Birkaç tane hazırlanan senaryolar arasından firma yetkilileri tercih yaparlar ve prodüksiyon işlemlerine başlanır. Burada yapım şirketleri devreye girer. Bir yönetmen seçilir ve mekan, oyuncular belirlenir. Reklam filmi çekilir. Daha sonra televizyonda yayınlanma süreci başlar. Bunun için medya planlama işinin yapılması gerekir. Medya planlama şirketleri ve ajansların içinde bulunan medya planlamacılar brieflere göre reklam filminin hangi kanallarda yayınlanacağına, ne kadar süre ile ve hangi programlar arasında yayınlanacağına karar verir. Böylece reklam bir televizyon kanallarında yayınlanmaya başlar.

Yayınlanma süreci bitiminde ise bir değerlendirme yapılır. Çeşitli araştırmalar yapılır ve reklam filminin belirlenen hedeflere ulaşıp ulaşmadığı konusunda, akılda kalıcılığı hakkında, markanın bilinirliği hakkında sonuçlara ulaşılır.

Reklam filmi çekimleriniz için, fiyat teklifi ve detaylı bilgi almak için, bize yazın biz sizi arayalım.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız

Konu

Talebiniz

Bir Yorum Yazar Mısın?