Fikir Proje Ajans | Sosyal Medya Yönetimi
FikirProje
FikirProje
FPAjans
Tam Ekran
  • FikirProje
  • FikirProje

Sosyal Medya Yönetimi

Çok değil birkaç sene önce küçük işletmeler sosyal medyada yer almayı düşünmezlerdi. Fakat şimdi, siz bu yazıyı okurken, rakipleriniz sosyal medya araçlarını kendi markaları için kullanmaya başladılar bile. Bu sayede müşteri sadakatini geliştirdiler, marka bilinirliği oluşturarak satışlarını arttırdılar.

Eğer siz de yeni dünyada yer almak, işletmenizi doğru hedef kitleye tanıtmak istiyorsanız sosyal medyaya şans tanıyın. Çünkü sosyal medya araçları müşterilerinize ulaşmanızı, yeni ilişkiler yaratmanızı ve tanınmış bir isim olabilmenizi sağlar.

Sosyal Medya Nedir?

Bizce, sosyal medya terimi ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta, medyanın artık geleneksel bir yanı olmadığıdır. Çünkü sosyal medya dramatik bir hızda iletişim kurma biçimimizi değiştirdi. Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğer tüm araçlar etkileşim ve network yaratma üzerine kurulu. Çift taraflı iletişim ile geleneksel medyanın size sunamadığı fırsatları yakalayabiliyor, markanıza bir karakter oluşturuyorsunuz. Tüm geleneksel mecralarda reklam hedef kitlenize dahil olmayan insanlara da gösterilirdi. Örneğin bebek ürünleri sattığınızı ve hafta sonu gazete reklamı verdiğinizi düşünelim. Tüm gazete okuyucuları reklamınızı görecek ama kaçı ürününüzle ilgilenecek?

İşte sosyal medya sadece ürününüzle ilgilenen insanlarla iletişime geçmenize ve onlarla ilişki kurmanıza olanak tanır. Kısaca sosyal medya araçları reklam mecraları değil iletişim mecralardır.

Sosyal Medya İletişimi Nedir?

Yakın zamana kadar telefon, sms ya da e-posta yolu ile iletişim kurardık. Bugün hızlı mesajlaşma servisleri, mobil uygulamalar ya da video görüşmeler ve tabii ki internete bağlı olduğumuz sürece sosyal ağları kullanıyoruz. Bu değişimin tamamı iletişimi yeniden tanımlıyor.

Sosyal medya çağında etkili iletişim kurabilmek adına onun kurallarını anlamamız ve uymamız gerekiyor.

 

  • Sosyal medya katılımcıdır: İnsanlar kendi içeriğini kendileri üretir. Yaş, dil, din, cinsiyet ayrımı yoktur.
  • Sosyal medya şeffaftır: Hangi bilginin kimler tarafından üretildiği ya da paylaşıldığı görülebilir.
  • Sosyal medya ulaşılabilirdir: İnternet bağlantısı olan herkes, kolaylıkla sosyal medyayı takip edebilir.

 

Sosyal Medya Pazarlama İşletmenize Nasıl Fayda Sağlar?

İnternet sayesinde artık tüketiciler hiç olmadıkları güçlüler. Markalar hakkında fikirlerini paylaşıyorlar, iyi ya da kötü deneyimlerini Twitter’da, Facebook’ta ya da bloglarda anlatıyorlar. Eğer markanız sosyal medyada yer almıyorsa tüm bu deneyimden yoksun olacaksınız. Hakkınızda konuşulanları kaçıracaksınız ve rakiplerinizin bir adım daha öne geçmesine izin vermiş olacaksınız.

Çünkü sosyal medya büyüyor. Her geçen gün binlerce insan binlerce farklı konuda fikrini belirtmek için sosyal ağlarda hesap açıyor. Ama gözler hala sizi arıyor.

Sosyal medyada yer almak için size 5 neden sunuyoruz:

 

  • İlişkileri Geliştirmek: Sosyal medyanın temel faydası müşterilerinizle sizin aranızda bir ilişki yaratmaktır. Müşterilerinizle aranızda sıcak bir ilişki kurmalısınız.
  • Marka Bilinirliği Yaratmak: Sosyal medyada var olmak markanız için farkındalık oluşturur. Bu sayede sadakat yaratırsınız.
  • Tanıtım: Sosyal medya pazarlama markanızı ifade etme fırsatı tanır. Olumlu-olumsuz yorumları dinleyebilir, yanıt yazabilirsiniz. Böylece hakkınızda konuşulanları herkesten önce siz duyarsınız.
  • Promosyonlar: Sosyal medya pazarlama sayesinde özel indirimlerden ve fırsatlardan izleyicilerinizi haberdar edebilir, kısa zamanlı kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Bu sayede sizi tanımayan kişilere de kolayca ulaşabilirsiniz.
  • Pazar Araştırması: Sosyal medyayı tüketicilerinizle ilgili araştırmalar yapmak için kullanabilir, demografik analiz yapabilirsiniz. Müşterilerinizin ne istediğini önceden öğrenebilir, Pazar payınızı genişletebilirsiniz.