Fikir Proje Ajans | SharePoint Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır – Video Eğitim
FikirProje
FikirProje
FPAjans
Tam Ekran
  • FikirProje
  • FikirProje

SharePoint Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır – Video Eğitim

Microsoft SharePoint nedir, ne işe yarar ve nerelerde kullanılır, bilmek istiyorsanız, video, görsel ve metin anlatım yazımıza hoşgeldiniz. Bu yazımız, sürekli olarak güncellenmektedir. Yeni eğitim videoları çektiğimizde veya metin anlatımları gerçekleştirdiğimizde bu sayfada bölümler halinde alt alta ekliyoruz. Dilerseniz bu yazımızı sık kullanılanlara ekleyebilir ya youtube kanalımıza abone olabilirsiniz. Diğer, Sharepoint bilgi, ders, eğitim ve dökümanlara, yan menüden
Fikir Proje Blogluyor –>Network – Sistem –> Sharepoint kategorisinden ulaşabilirsiniz.

SharePoint Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır - Bölüm 1

SharePoint Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır - Bölüm 2 - SharePoint ve Office Entegrasyonu

Ekibinizle bilgi paylaşımı yapmak için wiki’ler oluşturmanızı sağlar.

RSS ile yazıları izlemenizi sağlar.

Geri döünüşüm kutusu ile yanlışlıkla silinen belgeleri kurtarmanıza olanak tanır.

SharePoint sitesine mobil cihazlardan erişimi sağlar.

Kullanıcıların sadece onların erişmelerine izin verdiğimiz yerleri görmesini sağlar.

Ayrıca, Windows SharePoint Services 3.0, Microsoft Office 2007 programları ile daha güçlü çevrimdışı çalışma desteği (Office Outlook, Office Access), içerik türü desteği (Office Excel, Office PowerPoint, Office Word ) elde etmek için geliştirilmiştir.

Yeni özelliklerden bir diğeri ise Office Groove çalışma alanları ile gelen çift yönlü senkronizasyondur.

Windows SharePoint Services Versiyonları:

· SharePoint Team Services

· Windows SharePoint Services 2.0

· Windows SharePoint Services 3.0

· Search Server

· Forms Server 2007

· SharePoint Server 2007 Standard

· SharePoint Server 2007 Enterprise

 

Windows SharePoint Services ile Microsoft Office Entegrasyonu

Microsoft Office’teki birçok menü ve özelliki Windows SharePoint Services özellikleri ile uyumlu çalışacak şekilde düzenlenmiştir. Windows SharePoint Services’i sadece browser ile değil Microsoft Office uygulamaları ile de daha işlevsel bir hale getirilebilir. Örneğin, yeni bir SharePoint sitesi oluşturabilir ve Microsoft Office uygulamaları aracılığıyla dosyalarımızı direk SharePoint sitesine kaydedebilirsiniz.

SharePoint sitesinin içeriğinde bulunan listeler, etkinlikler, takvimler, görev atamaları, bloglar, wikiler, hatta site üyelerinin listesi okunabilir ve Microsoft Office uygulamaları içinde düzenlenebilir.

Windows SharePoint Services, bir belgeyi paylaşmak ya da bir görev oluşturmak için, Belge Çalışma Alanı olarak adlandırılan bir site ortamı sağlar. Bir browser (tarayıcı) ya da Microsoft Office 2007 uygulamaları aracılığıyla bir çalışma alanı sitesi oluşturabilirsiniz. Microsoft Office Word 2007, Microsoft Office Excel 2007, Microsoft Office PowerPoint 2007, Microsoft Office InfoPath 2007 ve Microsoft Office OneNote 2007 kullanıyorsanız, kullanıcılar çalışma alanları oluşturabilir, döküman ekleme ve düzenleme işlemlerini gerçekleştirebilir ve Microsoft Office 2007 uygulamaları üzerinden çalışma belgelerinin SharePoint sitesinde depolanması için görev ataması yapabilirler.

Not: Microsoft Office ve Windows SharePoint Services’in çeşitli sürümleri arasında farklı entegrasyon düzeyleri vardır. Microsoft Office 2007 Sistemi, Microsoft Office 2003 ile karşılaştırıldığında çok sayıda yeni ve önemli özellik ile Windows SharePoint Services entegrasyonu sağlar.

Windows SharePoint Services Office 2000 dosya kaydetme ile entegredir. Örneğin, Office 2000 ile SharePoint sitelerinde depolanan dosyaları açabilir, kaydedebilir ve Microsoft Office Outlook 2000 ile uyarılar alabilir. Ancak Office 2000 ve Office XP, Windows SharePoint Services’in birçok özelliği ile entegre değildir. Örneğin, çalışma alanı siteleri oluşturmak için Office 2000 veya Office XP uygulamalarını kullanamazsınız.

SharePoint Services’in Microsoft Office 2003 ile entegre çalışan özellikleri daha fazladır. Office 2003 ile Windows SharePoint Services’te belge ve çalışma alanları, ekip toplantıları ve etkinlikleri oluşturabilir, SharePoint sitelerine erişim verilerini kullanarak analizler gerçekleştirilebilir. Ayrıca Office 2003 ve Windows SharePoint Services arasındaki entegrasyon, verileri SharePoint sitesine taşımak ve verileri SharePoint sitelerinde depolamak için kullanılabilir.

Microsoft Office 2007’de, Windows SharePoint Services ile entegrasyon daha da artırılmıştır. Office Word 2007, Office Excel 2007, Office PowerPoint 2007, Office InfoPath 2007, Office Project 2007 ve Office OneNote 2007 kullanıldığında bilgileri direkt olarak SharePoint sitelerinde depolamaya ve içeriği indirmeye gerek duymadan site üzerinde düzenlemeler yapmaya olanak tanır. <Word 2007 kullanarak, SharePoint blog sitesine ya da başka bir bloga yazı eklenebilir. Buna ek olarak, Word 2007, Excel 2007 ve PowerPoint 2007 ile SharePoint kitaplığına erişime izin verir ve dökümanların metadata içerik türlerini yönetmenizi sağlar.

Kısacası Microsoft Office 2007 uygulamaları ile Windows SharePoint Services entegrasyon açısından sıkı bir uyum yakalamıştır. Office Outlook 2007 ile doküman paylaşımları ve toplantı düzenleme gibi işlemleri için siteler oluşturulabilir. Outlook 2007 SharePoint’in takvim, görevler, kişiler, tartışmalar gibi öğelerine okuma ve yazma işlemleri için erişimi sağlar.

 

Metin anlatım : Ceyhun Çamlı

SharePoint Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır - Bölüm 3

3. dersimiz kısa süre içersinde eklenecektir…

Fikir Proje olarak sizlere elimizden geldiğince, yararlı bilgiler paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlerde bu paylaşımlarımızı, sosyal ağ ve diğer ağlarınızda paylaşırsanız seviniriz. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir Yorum Yazar Mısın?