Fikir Proje Ajans | Php Dersleri – Wamp Server Kurulumu Ders – 1
FikirProje
FikirProje
FPAjans
Tam Ekran

Php Dersleri – Wamp Server Kurulumu Ders – 1

Php Dersleri – Wamp Server Kurulumu Hakkında  Detaylı Bilgi İçin Videomuzu İzleyebilirsiniz

Wamp Server kurulumu ve kullanımı

Kendi bilgisayarın ile IP adresin üzerinden internet sitesi yayını yapmak ya da PHP çalışmalarını kendi bilgisayarında deneyerek geliştirmen için bilgisayarında bir sunucu kurman gerekiyor.

Bu sunucu kurma işini ister ayrı ayrı yaparak istersende kısa ve temiz yoldan Wamp Server’i kurarak halledebilirsin.

Wamp adını bu üç ayrı sunucu oluşturma yazılımlarından alıyor. Windows Apache Mysql ve PHP.

Wamp Server kurulumu

Kurulum gayet basit, kendisi tamamen ücretsiz ve Türkçe dilide mevcut.

Önce Wamp’ı indirin ve olağan şekilde kurun. Kurulum sonlarına doğru güvenlik duvarı uyarısı verebilir. Bu uyarıda Wamp’ın güvenlik duvarını aşmasına izin vermeniz gerekiyor. Çünkü Wamp lokal bir sunucu oluşturabilmeniz için üstün yetkilere ihtiyaç duyar.

Wamp nasıl kullanılır?

Wampı açtıktan hemen sonra ister sağ altta çıkan ikonuna sol tıklayıp oradan www dizinine gidebilirsiniz. Bu dizin varsayılan olarak şöyledir: “C:Wampwww“.

www klasörünün içerisine attığınız tüm PHP ve diğer türdeki dosyalara http://localhostadresinden ulaşıyorsunuz.

Örneğin ben www klasöründe Wamp’ın varsayılan olarak eklediği index.php’yi silip yeni birindex.php dosyası oluşturuyorum ve içine aşağıdaki kodları yazıyorum;

<?php
   echo "Selam Dünya!";
?>

Ardından browserdan http://localhost/index.php adresine giriyorum ve karşıma “Selam Dünya!” sonucu çıkıyor.

Wamp ile IP adresinden nasıl yayın yapılır?

Bunun için yapman gereken modem ayarlarından “80” portunu açmak ve ardından Wamp ikonunu sol tıklayıp “Put Online” (Çevrimiçi Hale Getir)’e basmak..

Port açma işlemini hallettikten hemen sonra  IP adresini öğrenip eşe, dosta dağıtıp kendi yaptığın çalışmaları paylaşabilirsin.

Wamp’da farklı bir port kullanmak

Eğer 80 portunda bir hata yaşadıysanız ya da 80 portu başka bir yazılım ile kullanılıyorsa Wamp’ın config dosyaları ile kullanacağı port adresini değiştirebilirsin.

Wamp’ın ikonunu sol tıkla oradan Apache sekmesine gelip “httpd.conf” dosyasına tıkla. Yazı editöründe açılan httpd.conf dosyasının içinde aşağıdaki satırı bulup istediğin port rakamları ile değiştir ve Wamp’ı yeniden başlat.

Fikir Proje olarak sizlere elimizden geldiğince, yararlı bilgiler paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlerde bu paylaşımlarımızı, sosyal ağ ve diğer ağlarınızda paylaşırsanız seviniriz. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir Yorum Yazar Mısın?