Fikir Proje Ajans | Php Dersleri – Echo ve Print Komutları Ders – 6
FikirProje
FikirProje
FPAjans
Tam Ekran

Php Dersleri – Echo ve Print Komutları Ders – 6

Php Echo Komutu

Php ile ekrana çıktı vermek için echo veya print komutları kullanılabilir. Burda echo komutu ile ilgili bilgiler verilecektir. Ancak bu bilgilere geçmeden önce echo ve print arasındaki farklara değinmekte fayda var. Echo komutu ile birden fazla parametre ekrana yazdırabilirsiniz. Ancak print komutu tek parametre için uygundur. Ayrıa print komutunda bir fonksiyon gibi geriye değer döndürürken echo komutunda geriye bir değer dönüşü olmaz.

Echo Komutu Kullanımı

Aşağıdaki örnekte olduğu gibi echo komutu ile bir metin ekrana yazdırılacak ise çift tırnak veya tek tırnak işaretleri arasında metin ekrana yazılır.


Ekran Çıktısı

MerhabaMerhaba
Eğer ekrana bir değişkenin değeri yazdırılacak ise bunu örnekteki gibi yapabilirsiniz. Ancak buradaki echo ‘$mesaj’  kullanıma dikkat ederseniz ekrana değişkenin değerini yazmak yerine tırnak içerisine yazılanları olduğu gibi ekrana yazacaktır. Çift tırnak içerisine yazılan değişkenler  algılanırken tektırnak içerisine yazılanlar metin (string) olarak algılanır.


Echo içerisinde ekrana bir değer yazdırırken html etiketlerini (taglarını) kullanabilirsiniz. Html etiketleri kullanıldığında ekranda html etiketinin sonucunu görürsünüz. Örneğin aşağıdaki örnekde
etiketi kullanılmıştır. Bu örnekde ekranda
görünmez ancak
nin görevi olan bir alt satıra geçme eylemi gerçekleşecektir.

echo "Merhaba
";  // Ekrana Merhaba yazar ve bir alt satıra geçer
echo 'Merhaba

‘;  // Ekrana Merhaba yazar ve iki alt satıra geçer
echo ‘
Merhaba’;  // Bir alt satıra geçer ve Ekrana Merhaba yazar
?>
Ekran Çıktısı

Merhaba

Merhaba

Merhaba

 

 

Fikir Proje olarak sizlere elimizden geldiğince, yararlı bilgiler paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlerde bu paylaşımlarımızı, sosyal ağ ve diğer ağlarınızda paylaşırsanız seviniriz. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir Yorum Yazar Mısın?