Fikir Proje Ajans | Php Dersleri – Do While Döngüsü Ders -15
FikirProje
FikirProje
FPAjans
Tam Ekran

Php Dersleri – Do While Döngüsü Ders -15

do-while

do-while döngüsü, while döngüsüne çok benzer; farkı, doğrulama ifadesinin her yinelemenin başında değil sonunda değerlendiriliyor olmasıdır. while döngüsü ile temek farklılık, do-while kullanıldığında ilk yinelemenin daima yapılıyor olmasıdır (ifadenin doğruluğuna yalnızca yinelemenin sonunda bakılır); halbuki whiledöngüsünde, ifadenin doğruluğuna her yinelemenin öncesinde bakılmakta ve ifadenin sonucu doğru değilse yineleme hiç başlatılmadan döngü sonlandırılmaktadır.

do-while döngüsü için yalnızca tek bir sözdizimi mevcuttur:

?>
Yukarıdaki döngü tam olarak bir defa çalışacaktır, ilk tekrardan sonra ifadenin doğruluğuna bakıldığında FALSEdeğerini verecek ($i sıfırdan büyük değildir) ve döngünün çalışması sonlanacaktır.

do {
if ($i < 5) {
echo "i yeterince büyük değil";
break;
}
$i *= $çarpan;
if ($i < $alt_sınır) {         break;     }    echo "i uygun";     /* i değerini işle */ } while (0); ?>

Burada neler olup bittiğini anlamadıysanız endişelenmeyin. Bu ‘özelliği’ kullanmadan da oldukça gelişmiş ve güçlü uygulamalar geliştirebilirsiniz. PHP 5.3.0’dan beri bu özelliğin yerine goto kullanılabilmektedir.

Fikir Proje olarak sizlere elimizden geldiğince, yararlı bilgiler paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlerde bu paylaşımlarımızı, sosyal ağ ve diğer ağlarınızda paylaşırsanız seviniriz. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir Yorum Yazar Mısın?