Fikir Proje Ajans | Canon EOS 5DS İnceleme
FikirProje
FikirProje
FPAjans
Tam Ekran

Canon EOS 5DS İnceleme

Canon 5DS ve Canon 5DS R modelleri Canon’un kullanıcılarına henüz sunduğu full-frame megapiksel canavarları. Canon 5DS R incelemesi, Canon şimdiden efsaneleşmiş 5D serisinde megapiksele ağırlık vererek tribündeki detay seven taraftarlarına oynamış. Canon 5DS ve 5DS R’nin bonservis bedelleri ise tam olarak 50.6 milyon piksel. Bu canavarların çözünürlük noktasında sizi oldukça tatmin edecekleri aşikar. Çekilen fotoğraflar son derece keskin ve detaylı. Hatta çektiğiniz fotoğraflardaki detayı görmek için zoom yaparken bir an uzay boşluğunda karadeliğe sürükleniyormuş hissine kapılıyorsunuz. Velhasıl-ı kelam, fotoğrafta detay seviyorsanız size göre bir makine.

Low Pass Filter Ayrımı

Günümüzde, Canon 5DS de olmak üzere, çoğu DSLR makinede Low Pass Filter bulunmaktadır. Genelde mimari yapılar veya kumaş ağırlıklı ürünler çektiğinizde kullandığınız kamera bazı ince detayları seçemez. Low Pass Filter bulunan kameralar algılayamadığı yerlere rastgele çizgi ve detaylar eklerken, Low Pass Filter bulunmayan kameralar algılayamadığı kısımları bulanık gösterir. Yani Low Pass Filter varken elinizdeki makine “Sağır duymaz uydurur.” tavrıyla çektiğiniz fotoğrafta algılayamadığı yerlere orada hiç olmayan çizgiler ve desenler ekler. Low Pass Filter yokken ise makineniz birden “Ben hiç etliye sütlüye bulaşmadan şuraları bulanık göstereyim. Aman Ali Rıza Bey, ağzımızın tadı kaçmasın.” moduna geçerek farklı bir taktik izler.

Bu durum üstteki fotoğrafta gördüğünüz üzere daha fazla moire deseni oluşmasına neden olur. Sol tarafta 5DS ile çekilen fotoğraftaki zoomlanmış alanda çok az moire deseni varken, sağ tarafta yer alan 5DS R ile çekilmiş fotoğrafta moire deseni bariz bir şekilde görülebiliyor. Moire noktasında 5DS daha başarılı. Aşağıdaki görüntülerde gördüğünüz üzere 5DS R’nin ise keskinlik performansı oldukça iyi.

Birçok kullanıcı yüksek keskinlik performansı ve yüksek çözünürlüğü bir artı olarak görürken, çekilen fotoğraflarda moire deseninin oluşma riski çok daha yüksek. Dolayısıyla, fotoğraf çekeceği mekana büyük oranda hakim olan, fotoğraflarda yüksek çözünürlük arayan ve çekim sonrasında fotoğraflar üzerinde işleme yapmaya vakti olan fotoğrafçılar için 5DS R çok daha uygun bir seçenek.

İyileştirilmiş Tasarım ve Detay Odaklı Özellikler

5d serisiCanon 5D Serisi (2005-2015)
Ultra yüksek megapiksel sahnesine giriş yapmak güzel ancak bu girizgâh yanında birtakım zorlukları da beraberinde getiriyor. Bu zorluklardan birisi de ayna ve shutter sarsıntısı. Ayna sarsıntısı gelişmiş bir ayna kontrol mekanizmasıyla giderilmişken, shutter sarsıntısı ise ayna kilitlenmesinde kullanıcının seçebileceği bir deklanşör gecikme hızı ile giderilmiş. Bu mekanizma ise ayna titreşimini önleyici kontrol sistemi kullanıyor. Bu sistemde ayna geleneksel DSLR’lerdeki gibi bir yay sistemiyle değil, belli bir motor ve kamlar aracılığıyla hareket ettiriliyor. Dolayısıyla bahsi geçen sistem ayna sarsıntısını baskılıyor ve fotoğraf üzerindeki etkisini sınırlandırıyor. Ve bu oldukça önemli bir fark yaratıyor. Deklanşöre bastığınızda o yumuşaklığı hissediyorsunuz ve deklanşörden çıkan susturucu takılmış tabanca sesi sizi bir an için Hitman tribine sokuyor.

Aşağıda eski mekanik sistem ile Canon 5DS’de kullanılan mekanik sistemi görebilirsiniz.

geleneksel mirror lockupEski Sistem
mirror vibration controlCanon 5DS’deki Sistem

Canon 5DS ve 5DS R modellerinde yeni bir hassas ayrıntılı resim stili kullanmış. Bu stil kullanıcılara fotoğrafın keskinliği üzerinde büyük bir kontrol sağlarken, daha renkli ve daha belirgin kenarları olan fotoğraflar elde etmelerini sağlıyor.

Canon 5DS ve 5DS R modellerindeki çözünürlük bu zamana kadar gördüğümüz bütün full-frame DSLR kameralarınkinden daha yüksek. 50 milyon piksellik CMOS sensörün ortaya çıkardığı dosyalar 8868 x 5792 piksel boyutunda. Bu da gerçekten büyük fotoğraflar bastırmak istiyorsanız çok tatminkar bir sonuç.

300 dpi çözünürlükte baskı alındığında elde edilen baskı ebadı: 50 x 75 cm

200 dpi çözünürlükte baskı alındığında elde edilen baskı ebadı: 75 x 110 cm

Bu ebatlar fotoğraflar herhangi bir interpolasyona vs. tabii tutulmadan, doğrudan orijinal dosyadan alınıyor. Şayet interpolasyon yapacak olursanız çok daha büyük ebatlarda baskı alabilirsiniz.

Daha önce de söylediğimiz gibi, fotoğraflarda zoom yapmak eğlenceli bir hal alıyor. Çektiğiniz fotoğraflara bakarken birden Bob Ross’a dönüşüp “Hmm.. Belki şurada küçük mutlu bir ağaç vardır.” naifliğinde kendinizi alakasız bir fotoğrafta ağaç ararken bulabilirsiniz. Ve o ağacı gerçekten bulabilirsiniz de. Bi’ deneyin.

Çekeceğiniz konu veya çekim yapacağınız mekan iyi aydınlatılmışsa, bu kameralar tabiri caizse kendilerini aşıyorlar. Buradaki “iyi aydınlatılmışsa” ayrımı çok önemli, zira Canon 5DS ve 5DS R modelleri akşam dışarı çıkarken yanınıza alıp “ISO’dan kotarır, çok güzel kareler yakalarım.” diyebileceğiniz modeller değil. Kardeş model Canon 5D Mark III’le kıyaslandığında ISO performansları oldukça sınırlı. ISO açısından 100 ile 800 arasında kaldığınızda çektiğiniz görüntülerden maksimum verim alabilirsiniz. Ancak ISO 800’ü aştığınızda maksimum verimlilik eğrisi o noktadan sonra düşmeye başlıyor. Bu bakımdan dış mekan çekimlerinden ziyade daha çok stüdyo ortamları için tasarlanmış bir model diyebiliriz. Bu kameralarla dış mekanda çekim yapmayı düşünüyorsanız da maksimum verim alabilmek için oldukça profesyonel ışık ekipmanlarınızın olması gerekir. Ve o profesyonel ışık ekipmanlarına şuradan göz atabilirsiniz.

Canon 5DS ve 5DS R modellerindeki yüksek çözünürlüklü sensörün kullanıcılar açısından yarattığı bir başka endişe ise dinamik aralık (dynamic range). Esasen yaptığımız test çekimlerinde bu endişenin çok da yerinde olmadığını gördük. Fotoğrafları Photoshop’a atıp incelediğinizde göreceksiniz ki, dinamik aralık Canon’un daha önceki modellerinden biraz daha iyi. Aşağıdaki örnek görsellerde göreceğiniz üzere, özellikle ISO 100’deyken çekilmiş bir fotoğrafta gürültüyü (noise) artırmadan gölgelerden kurtulmak mümkün görünüyor. Canon biraz yavaş olsa da dinamik aralık konusunda gelişme göstermeye niyetli gibi. Niyetlerini daha hızlı bir şekilde eyleme dönüştürmelerini can-ı gönülden dileyelim.

Kullanım ve Tutuş

Canon 5DS ve 5DS R modellerinin gövde yapısı 5D Mark III’ün gövde yapısıyla neredeyse aynı. Ancak Canon 5DS hava sızdırmayan gövdesi ile suya ve toza karşı daha dayanıklı. Magnezyumdan yapılan gövde oldukça sağlam. Birisi CF, diğeri SD olmak üzere çift hafıza kartı desteği var. Ayrıca bu modelleri önceki modellerden ayıran asıl farklar yazılımda ortaya çıkıyor.

Yeni modellerde en iyi oturmuş yazılımsal özelliklerden bir tanesi de crop modları. Halihazırda elinizde 50 megapiksellik bir görüntü olduğundan fotoğrafı biraz kırptığınızda bile harika bir çözünürlüğe sahip oluyorsunuz. 1.3x (30MP) ve 1.6x (19MP) crop yaptığınızda sonucu göreceksiniz. Fotoğrafınızı yarı yarıya kırptığınızda bile elinizdeki fotoğrafın çözünürlüğü 5D Mark III’ün çektiği bir fotoğrafın çözünürlüğünden fazla. Ayrıca kullanıcıların Live View moduna geçmeye gerek duymadan kare formatta veya Instagram odaklı fotoğraflar çekebilecekleri bir 1:1 ölçek ayarı bulunuyor.

Çözünürlükte devrim
Hızlı, sezgisel DSLR kullanımını 50,6 megapiksel çözünürlükle birleştirin, her anı en ince ayrıntısıyla yakalayın. EOS 5DS dünyaya bakışınızı değiştirecek.

 

Üstün DSLR netlik ve çözünürlüğü
Tepki ve yanıt verin

Tepki ve yanıt vererek hareketin bir adım ötesinde olun
Hassas keskinlik

Keskinliğin çok önemli olduğu durumlar için

Kutunun içeriği
Daha fazla detay ve görüntü kalitesinin yeni seviyelerini yakalayın
Sıra dışı ayrıntıları yakalayın

50,6 megapiksel tam çerçeve CMOS sensör ile sıradışı ayrıntı seviyeleri yakalama olanağı. Ultra yüksek çözünürlük kapsamlı kırpmaya olanak tanırken etkileyici görüntü kalitesinden taviz vermez. 1,3x ve 1,6x kırpılmış dahili çekim modları bile sırasıyla 30,5 ve 19,6 megapiksel dosyalar üretir.

FineArt baskı alın
A0 ve daha büyük formatta yüksek kaliteli sanatsal görüntülerinizi yazdırın

Yüksek performanslı İkili DIGIC 6 işlemci sayesinde ultra yüksek çözünürlüklü görüntülerin geniş formatlı (A0 ve üzeri) baskılarını düşük gürültü, doğru cilt tonları ve sıra dışı, hassas renk üretimi ile alın.
Maksimum keskinlik için azaltılmış yansıtma titreşimi

EOS 5DS, kamera içindeki hareketlerin yol açtığı görüntü keskinliğini bozabilecek ve çözünürlüğü azaltabilecek titreşimlerin azaltılması için Canon’un Yansıtma Titreşimi Kontrol Sistemi’ni kullanır. Kullanılan miller, aynanın daha kontrollü bir şekilde yukarı ve aşağı hareket etmesini sağlayarak ani durmaları engeller ve aynı zamanda da deklanşör sesini azaltır.

Video görüntüleme

Tepki ve yanıt vererek hareketin bir adım ötesinde olun

İkili DIGIC 6 işlemci sayesinde 50,6 MP sensör tarafından çekilen büyük miktarda verilerle bile hızlı görüntü işlemenin ve kamera duyarlılığının tadını çıkarın. 50,6 çözünürlükteki görüntüleri 5 fps hızla yakalamadaki rakipsiz özelliğiyle hiçbir hareketi kaçırmaz ve USB 3.0 bağlantı ile hızlı bağlı çekimleri ve uzaktan kamera kontrolünü mümkün kılar.

Keskinliğin çok önemli olduğu durumlar için

Gelişmiş nesne takibi ve tanıması

EOS Akıllı Takip ve Tanıma (iTR) AF teknolojisi, renk ve yüz bilgisi kullanarak nesneleri karenin içinde hareket ederlerken tanır ve takip eder. AF hızı, odak takibini çekim ortamına ve nesneye göre ayarlayan basit bir araç kullanılarak özelleştirilebilir, böylece bir anlığına nesnenin önünden geçen diğer nesneler odaklamayı etkilemez.

 

61 noktalı geniş alanlı otomatik odaklama

61 noktalı AF Sistemi kullanarak düşük ışık koşullarında bile hızlı ve hassas bir şekilde odaklanın. Beş ekstra hassas ikili çapraz tip dahil 41 çapraz tip odak noktası, ekstra doğruluk sağlar.

AF Nokta Seçimi

61 AF noktasının tamamını birlikte kullanın veya merkezin dışındaki kişileri kapsayan taşınabilir bölgeler oluşturmak için gruplayın. Alternatif olarak, doğrudan sahnenin belirli bir kısmına odaklanmak için tek bir AF noktası da seçebilirsiniz.

Fotoğraf makinesinin Özel Hızlı Kontrol ekranında favori ayarlarınızı bulabilmek için simgelerin türünü, boyutunu ve konumunu esnek şekilde değiştirin.

Ekranı kaplayan kişiselleştirilebilir bilgi ekranı ile aydınlık ve (yaklaşık) yüzde 100 görüntünün tadını çıkarın. 1,6x ve 1,3x kırpmalar, vizörde maskelenebilir ve jpeg dosyası olarak kaydedilebilir.
Özelleştirilebilir kontroller

Mevcut göreve göre fotoğraf makinesi özelliklerini kişiselleştirin ve favori işlevlerinizi gelecek kullanımlar için kaydedin.

Kişiselleştirilebilir ekran
Akıllı Vizör II
Özelleştirilebilir kontroller
Weather_sealing
Hava geçirmezlik özelliği

Suya ve toza karşı korumalı hava geçirmezlik özelliğine sahip kontroller ve dayanıklı magnezyum alaşım yapısı sayesinde koşullar ne olursa olsun güvenle çekimlerinize devam edin.

Çift hafıza kartı yuvası

CompactFlash ve SD hafıza kartı yuvaları siz çekim yaparken dosyaların otomatik yedeklenmesine olanak tanıyarak müşterilerle paylaşımınızı kolaylaştırır ve depolama kapasitesini arttırır.
Önerilen Lensler
Önerilen sabit odak lensler ve zum lenslerimizle hayatı yeni bir perspektiften yakalayın. Bu lensler arasında muhteşem manzaralar için ultra geniş açılı lenslerin yanı sıra, spor etkinlikleri ve vahşi yaşam için üstün kalitede yakınlaştırma yapmak üzere uzun telefoto lensler bulunmaktadır. Bu lenslerin pek çoğunda, düşük ışıkta çekim için geniş diyafram ve alan derinliği üzerine olağanüstü bir kontrol sunan eğme ve kaldırma mekanizması bulunur.

Geniş açı sabit odak lensler
Geniş açı sabit odak lensler

TS-E 17mm f/4L
TS-E 24mm f/3.5L II
EF 24mm f/1.4L II USM
EF 24mm f/2.8 IS USM
EF 28 mm f/2.8 IS USM
EF 35mm f/2 IS USM

Geniş açı sabit odak lensler
Standart sabit odak lensler

EF 40mm f/2.8 STM
EF 50mm f/1.2L USM
EF 50mm f/1.4 USM
EF 50mm f1.8 STM
EF 50mm f/2.5 Compact Macro

Geniş açı sabit odak lensler
Telefoto sabit odak lensler

EF 85mm f/1.2L II USM
EF 85 mm f/1.8 USM
TS-E 90mm f/2.8
EF 100mm f/2 USM
EF 100mm f/2.8 Macro USM
EF 100mm f/2.8L Macro IS USM
EF 135mm f/2L USM
EF 200mm f2L IS USM
EF 200mm f/2.8L II USM
EF 300mm f/2.8L IS II USM
EF 400mm f/2.8 L IS II USM
EF 400mm f/4 DO IS II USM
EF 500mm f/4L IS II USM
EF 600mm f/4L IS II USM
EF 800mm f/5.6L IS USM

Geniş açı sabit odak lensler
Zum lensler

EF 8-15mm f/4L Fisheye USM
EF 11-24mm f/4L USM
EF 16-35mm f/4L IS USM
EF 24-70mm f/2.8 L II USM
EF 24-70mm f/4 L IS USM
EF 70-200mm f/2.8L IS II USM
EF 70-200mm f4L IS USM
EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM
EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM
EF 200-400mm f/4L IS USM Extender 1.4x

Geniş açı sabit odak lensler
Standart sabit odak lensler
Telefoto sabit odak lensler
Zum lensler
Yaratıcılığınızı güçlendiren dahili işlevler
Yüksek dinamik aralıkta görüntüleme

Açık tonlu ve gölgeli alanlarda HDR görüntüleme kullanarak ayrıntıları koruyun. Manzara ve natürmort çekimler için idealdir ve farklı pozlama değerlerine sahip üç görüntüyü birleştirir: standart, az pozlama ve fazla pozlama.

 

Çoklu pozlama

Otomatik çoklu pozlama kontrol seçeneği de bulunan, görüntüleri üst üste bindiren Çoklu Pozlama modunu kullanarak kamera içinde etkileyici kompozit görüntüler oluşturun.

Full HD EOS filmler

Görüntüyü ve sesi manuel olarak yaratıcı bir şekilde kontrol ederek Full HD EOS Filmler çekin.

Zamanlayıcıyla çekim işlevleri

Dahili ve önceden programlanabilir zamanlayıcıyla harika zaman atlamalı filmler oluşturun. Enstantane, olağanüstü uzun pozlamalı fotoğraflar çekmek için belirlenen bir süre boyunca bulb moduna kilitlenebilir.

Büyük etkili görüntüleri doğrudan kameradan sunabilmek için bir yandan JPEG dosyaları için ayarlanabilir kamera içi eşik ve ayrıntı gibi keskinleştirme parametreleri sağlayan İnce Ayrıntılı Resim Stilini kullanılarak yüksek çözünürlüklü sensör tarafından yakalanan geçişlere ve ayrıntılara öncelik verin.

Düşük geçiş önleme filtresi
Geleneksel DSLR tasarımlarında harelenme ve renk hataları gibi dijital bozulmaları önlemek için kameranın önündeki sensörde düşük geçiş filtresi kullanılır. Bu tarz filtreler görüntüyü hafifçe yumuşatırlar, böylece EOS 5DS R düşük geçiş efektini önler ve olabilecek en keskin performans sağlanmış olur. Bunun sonucu olarak ortaya çıkan düşük bozulma riski, EOS 5DS R’ı dış mekan çekimlerinde veya kontrollü stüdyo koşullarında iyi bir seçenek yaparken diğer uygulamalarda ise EOS 5DS daha iyi bir seçimdir.

Teknik Özellikler

50MP CMOS (full frame) 35mm Sensör
Saniyede 50.6 MP Olarak 5fps Devamlı Çekim Modu
ISO 100 – 6400
61 Noktalı AF Modülü
Çift Digic 6 İşlemcisi
2″ (inch) 1.040K-dot Clearview LCD II Monitör
Kişisel Olarak Düzenlenebililen Menü
Compact Flash ve SD Card Yuvası
30 fps FULL-HD 1080p Video Kayıt
USB 3.0 İle Daha Hızlı Dosya Aktarımı
Dahili Time Lapse Çekim Modu
MirrorVibrationControl (Ayna Titreşimini Kontrol Sistemi)
Deklanşöre Gecikme Hızı Atama
foto2-small

EOS Akıllı Takip ve Tanıma AF Teknolojisi. Bu teknoloji renk ve yüz bilgisi kullanarak nesneleri karenin içinde hareket ederlerken tanır ve takip eder. AF hızı odak takibini çekim ortamına ve nesneye göre ayarlayan basit bir araç kullanılarak özdeşleştirilebilir. Böylece bir anlığına nesnenin önünden geçen diğer nesneler odaklamayı etkilemez.

Canon 5DS ve 5DS R modellerinde ışık titremelerine karşı yeni bir Anti-Flicker sistemi geliştirerek kullanıcılarına güzel bir yazılımsal seçenek sunmuş. Bu özelliği sadece otomatik modda kullanabiliyorsunuz. Söz gelimi, metroda beklerken güzel bir kadraj gördünüz. “Dur, hemen şunu kaydedivereyim.” dediniz ama ortamdaki aydınlatmadan dolayı bir sürü manuel ayar yapmanız gerekiyor. Bu sefer de ayarları yapayım derken, kadraj bozulacak ve bir Umut Sarıkaya mutsuzluğuyla karşı karşıya kalmanız işten bile değil. Peki ne yapacaksınız? Makineyi hemen otomatik moda alıp Anti-Flicker özelliğini devreye sokarak olası bir ışık titremesi sorununu ortadan kaldıracaksınız ve daha temiz bir görüntünüz olacak.

 

Uzun pozlama noktasında da kullanıcılara kolaylık sağlayacak bir Bulb Timer özelliği var. Bu özelliği daha önce Canon 7D Mark II’de görmüştük. Normalde bu özelliği kullanabilmek için uzaktan kumandaya gereksinim duyarsınız ama Canon 5DS ve 5DS R’da Bulb Timer özelliği yazılımla birlikte geliyor. Bu özellik Nikon’da hala yok.

Bunun yanı sıra yine Canon 7D Mark II’den bildiğimiz Time Lapse Çekim Modu var. Zaman ayarlı bir kumandaya gereksinim duymadan fotoğraflar çekip bu fotoğraflardan time lapse olarak Full HD videolar elde edebilirsiniz.

Canon’un bu modellerindeki bir başka işlevsel özellik ise Quick Control Function Screen. LCD ekranda, hızlı menüde, en sık kullandığınız ayarları kişisel tercihlerinize göre değiştirerek kendinize özel menü oluşturabiliyorsunuz. Bu da size zamandan tasarruf ettirerek oldukça fayda sağlıyor.

Canon 5DS ve 5DS R 50 megapiksellik sensörüyle dikkatleri üzerine çekmesini bildi. Canon 5D Mark III’teki AF özellikleri ve ISO başarımı biraz daha geliştirilmiş.

Olumsuz yanları arasında Full-Frame AF olmaması, video kısmında 1080p’de 60fps olmaması, kulaklık girişinin olmaması, Wi-Fi özelliğinin olmaması, pil performansının düşük olması ve dahili flaşın olmaması sayılabilir.

Canon 5DS serisi stüdyo ortamında veya profesyonel ışıklarla çalışabileceğiniz bir dış mekanda detaylı ve kaliteli görüntüler elde etmek için ideal bir seri. Manzara (landscape) fotoğrafçıları, mimari fotoğraflar çekenler, ürün fotoğrafları çekenler, moda fotoğrafçıları, sanat galerileri için çalışan fotoğrafçılar, portre fotoğrafçıları, astronomi fotoğrafçıları veya stock fotoğrafçıları için gereksinimleri fazlasıyla karşılayabilecek bir seri. Bilhassa manzara veya mimari fotoğraflar söz konusuysa yine Fotografium’dan alabileceğiniz Canon’un yeni lensi Canon EF 11-24mm f4 lens ile birlikte harika sonuçlar elde edilebilir.

Kullanım Kılavuzu

GDE Hata: İstenen profil ayarları yüklenemedi

Fikir Proje olarak sizlere elimizden geldiğince, yararlı bilgiler paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlerde bu paylaşımlarımızı, sosyal ağ ve diğer ağlarınızda paylaşırsanız seviniriz. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir Yorum Yazar Mısın?