Fikir Proje Ajans | Pisi Linux 2 0 Kurulumu – Video ve Görsel Anlatım
FikirProje
FikirProje
FPAjans
Tam Ekran
 • FikirProje
 • FikirProje

Pisi Linux 2 0 Kurulumu – Video ve Görsel Anlatım

Adım Adım Pisi Linux 2 0  Kurulumu nasıl yapılır, video, görsel ve metin anlatım yazımıza hoşgeldiniz.  Bu yazımız da, yeni Pisi Linux 2 0 kurulumunun nasıl yapıldığını inceleyeceğiz ve sizlere video, görsel ve metin anlatımını gerçekleştireceğiz. Bu anlatımımızda, Biz kurulumumuzu VMWare Workstation üstünde yapacağız. Diğer, Linux bilgi, ders, eğitim ve dökümanlara, yan menüden
Fikir Proje Blogluyor –>Network – Sistem –> Linux kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Adım Adım Pisi Linux 2.0 Kurulumu - Video Anlatım

Adım Adım Pisi Linux 2.0 Kurulumu - Resimli Anlatım

TÜBİTAK ile isim konusunda yaşanan anlaşmazlıklardan sonra “Pisi Linux” ismini alan Pardus 2011.2 çatalı yerli linux dağıtımımızın 1.1 sürümü duyuruldu.

Günlük kullanıma uygun 1.1 kalıp sadece 64 bit bilgisayarlar için çıktı. İndirmek isterseniz 1.1 kalıbının adresi:

Pisi-Linux-1.1-KDE-x86_64.iso : http://goo.gl/HCAQDO

şeklinde.

Sistem gereksinimleri konusunda benim kendi görüşüm, 1 GB RAM ile 2 GB swap(takas) alanı ve 2 GHz 64 bitlik bir işlemci ile normal bir şekilde kullanabilirsiniz ancak iyi bir kullanıcı deneyimi için 2 GB RAM tavsiye ederim.

Dosyayı indirdikten sonra Windows ortamında win32diskimager uygulamasını kullanarak, linux ortamında ise isodumper programıyla USB belleğimize atarak usb belleği kurulum ortamına dönüştürebilir ve bilgisayarımızı Pisi Linux ile başlatabiliriz.
Sanal makinede başlattım ve açıldı:

PisiBoot Pisi Linux 2 0 Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Sistem açılıyor.
Lisans koşullarının yazdığı ekran karşımızda. Açılışı çok kısa sürdü.

 

pisilinux lisasns 1 Pisi Linux 2 0 Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Pembe tonlar peşimizi hiç bırakmayacak. Pardus 2011.2’de grinin tonları hakimdi.
Kabul edip ileri dedik. Ve doğrulama ekranı. Eğer indirdiğimiz 1.5 GB’lik dosyada inme esnasında bir sorun olduysa bu kurulumda sorunlara sebep olabilir. Eğer aceleniz yoksa Doğrula diyerek birkaç dakika beklemenizi tavsiye ederim.
Sonraki ekran klavye düzeni. Sorunsuz algıladı. İleri dedik.
Tarih, saat, zaman dilimi. İleri dedik ve kullanıcı hesabı oluşturulacak alan:

 

pisilinux 2 Pisi Linux 2 0 Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

İsim ve şifremizi girmemiz yeterli. Şifrenizi sakın unutmayın. Her oturum açışınızda gerekecek. İleri dedik.
Ve sanal makine sorunları karşımızda. İleri düğmesinin kenarı kaldı. Görüntü sağ taraftan kesilmiş durumda. Gerçek kurulumda herhangi bir sorun çıkmamıştı.
Root yani tam yetkili kullanıcının şifresini yazalım. Bütün sistemi ilgilendiren her işlem sırasında sizden bu şifreyi isteyecek.

 

pisilinux 3 Pisi Linux 2 0 Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Ve disk bölümleme. 

 

pisilinux 4 Pisi Linux 2 0 Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Benim sanal 10 GB’lik hard diskimi kullanıp kullanmayacağımı soruyor. Aygıtı kullanacağım için Aygıtı sıfırla diyorum. Tabii ki bir anda sabit diskimi sıfırlamayacak. Sadece onu kullanım iznini benden alıyor. Kurulum uygulaması birebir aynı olduğu için aynısı Pardus’ta da vardı ve biraz sıkıntılı bir ifade olmuş. Aygıtı sıfırla dedim.

 

pisilinux 5 Pisi Linux 2 0 Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Elimizle disk tablosunu görüp nereye nasıl kuracağımızı seçelim diye Elle bölümlendirme’yi seçtik ve:

 

pisilinux 6 Pisi Linux 2 0 Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Benim sanal sabit diskim boş olduğu için bölüm oluşturuyorum. Üstten sürücüyü seçip Standart > Disk bölümü dedim.

 

pisilinux 7 Pisi Linux 2 0 Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Kullan seçeneğinde / yani Kök’ü seçerek sistemin bu bölüme kurulacağını belirttik. Dosya sistemini ext4 seçelim ve ben takas alanı için düşündüğüm miktar dışındaki alanı bu diske ayırıyorum. Birincil disk olmaya zorlayalım, benim oluşturduğum tek bölüm olduğu için birincil disk olmasında bir sorun olmaz. Her aygıt için en fazla 4 adet birincil bölüm ayarlayabildiğimizi unutmayın. Tamam dedim. Şimdi de takas alanımızı oluşturalım. RAM miktarımız civarında bir bölümü swap olarak bağlamamız yeterli. Oluştur > Standart disk bölümü diyoruz ve

 

pisilinux 8 Pisi Linux 2 0 Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Tamam dedik. Bir / ve bir swap alanımız oldu. Disk bölümlendirme olayımız bu kadar. Eğer sizde Windows’un kurulu olduğu bir bölüm daha olsaydı hiç dokunmadığınız o bölüm daha olacaktı. Tek fark bu. İleri dediğimizde Biçimlendir kutusu işaretli olan bölümleri biçimlendirecek. Eğer Windows veya diğer bölümlerde işaret yok ise herhangi bir sorun yok demektir. Biçimlendir kutusunu onaylayalım. Sıradaki ekranda başlangıç yönetici var. Eğer sıradan bir Windows kullanıcısı iseniz burayı hiç ellemeden geçin. Eğer sisteminizde başka bir linux dağıtımı da kurulu ise ve siz Pisi Linux’un değil de onun başlangıç yöneticisini kullanmak istiyorsanız burada grub’u kurmayabilir veya Pisi Linux’un bulunduğu bölüme kurmak isteyebilirsiniz. İleri dedik ve özet karşımızda.

 

pisilinux 9 Pisi Linux 2 0 Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Kurulumu başlatalım. Değişiklikleri diske yazmayı onayladığımız an bilgisayarımızda değişiklik yapmış oluyoruz. Kurulum yazılımı YALI Pardus 2011’in neredeyse aynısı. Sunu ekranında sistem hakkında genel bilgiler geçiyor. Kurulum biraz uzun sürüyor. Herhangi bir etkileşim olmadığı için bilgisayarın başından ayrılabilirsiniz. Kurulum tamamlandığı zaman bitirip Yeniden başlat diyelim. Kurulum için kullandığınız aygıtı ayırabilirsiniz. Sistem yeniden başladı ve grub yani başlangıç ekranında bilgisayarınızdaki bütün işletim sistemleri görünüyor olmalı. Oturum açma ekranı karşımızda.

 

pisilinux 11 Pisi Linux 2 0 Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Pardus’tan kalan siyah nokta hataları belli ki hala devam ediyor.
İlk açılışta yarım dakika kadar beklettikten sonra iki senedir göremediğim Kaptan karşımda

 

pisilinux 12 1024x587 Pisi Linux 2 0 Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

İleri, ileri, ileri, uygula ve bitir diyerek temel kişiselleştirme ayarlarını Kaptan ile tamamlayabilirsiniz.
İşte Pisi Linux masaüstü:

 

pisilinux 13 Pisi Linux 2 0 Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

KDE ile birlikte gelen klasik Kick-off menü:

 

pisilinux 14 Pisi Linux 2 0 Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Fikir Proje olarak sizlere elimizden geldiğince, yararlı bilgiler paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlerde bu paylaşımlarımızı, sosyal ağ ve diğer ağlarınızda paylaşırsanız seviniriz. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir Yorum Yazar Mısın?