Fikir Proje Ajans | Dreamweaver Dersleri – Metinler
FikirProje
FikirProje
FPAjans
Tam Ekran

Dreamweaver Dersleri – Metinler

Dreamweaver Dersleri – Metinler Hakkında Detaylı Bilgi İçin Videomuzu İzleyebilirsiniz

Dreamweaver ve Metinler

Tabi ziyaretçilere sadece bir metin ulaştırmak her zaman tatmin edici olmayabilir. Yapacağımız biçimlendirmeler, renk seçimleri ve hizalama teknikleri sayfa görünümüne çok daha hoş bir hava katacaktır. 

HTML içerisinde <FONT> tagı ile metinlerimizi biçimlendirmemiz mümkün. DW’da ise işin kod kısmına geçmemize hiç gerek yok. DW’ın bizlere sunduğu kullanışlı biçimlendirme araçları ile en kolay yoldan sonuca ulaşmak mümkün.

W3C font tagını kullanımdan kaldırmış ve bu tagı kullanan web sayfalarını demode ve geçersiz kod yapısına sahip sayfalar olarak nitelendirmiştir. Biçimlendirme seçeneklerinizde font yerine CSS kullanmak size daha sağlıklı sonuçlar vereceği aklınızdan bulunması gereken önemli bir noktadır. Konu hakkında daha detaylı bilgiyi www.w3c.com dan alabilirsiniz.

Metin biçimlendirirken CSS kullanmakta büyük projelerde çalışan ve sayfanın ara yüzünün metinlerin tekrar boyutlandırılması gibi durumlarda bozulmamasını isteyenler için çok daha mantıklı olacaktır. CSS Style ile ilgili daha kapsamlı bilgilere sitemizdeki ilgili makalelerden ulaşabilirsiniz.

Text & HTML

İlk önce HTML içerisindeki metin ve biçim kavramlarına biraz deyinelim. HTML de kullanılan başlıca metin biçimleri şunlardır.

 • Paragraph: Paragraflarımız oluşturan <P> ….</P> tagları arasında yer alan biçimdir.

 • Heading: Başlık anlamına gelir 6 farklı heading türü vardır. (Heading 1, Heading 2…. Heading 6) Türüne göre <H1>…</H1> yada <Hx>….</Hx> biçiminde kullanılır. Heading 1 en büyük, Heading 6 en küçük başlıktır.

 • Preformated: <PRE>….</PRE> tagına karşılık gelen biçimlendirme türüdür. Bu biçimde metin çıktısı olduğu gibi verilir. Yani fazladan boşluklar doğrudan ekrana yansıtılır, Enter’a basılan yerler (n) alt satıra kaydırılır, tablar, sekme biçiminde görüntülenir vs.

Bunlar en temel HTML metin etiketleri idi. Birde HTML stil olarak isimlendirilen ve HTML içinde standart olarak tanımlı gelen ve her Tarayıcı tarafından tanınan standart stiller mevcuttur. DW içinde bu stillere Text / Style menüsü ile ulaşabilirsiniz.

Metin biçimlendirmek

Ziyaretçileri etkilemenin birçok yolu var biz ilk önce metinler ile neler yapabiliyoruz bir bakalım.

Biçimlendirme işlemini Property Inspector (Properties) panelinden yapacağız. Bu paneldeki tüm ayarları Text menüsü altında yer alan alt menüler ile de yapabileceğinizi söylemeden geçmeyelim. Bu paneldeki başlıca öğeler;

 • Format: HTML biçimleri olarak anlattığımız Heading, Paragraph…. Kısmı. .(Text / Paragraph Format)

 • Link: Bu ise seçili durumdaki metin veya metin grubuna bir link atamaya yarar. Buraya direk adres veya dosya ismi yazarak yada yanındaki klasör simgesine tıklayarak (Browse/Gözat) link ile bağlanacak dosyayı seçebilirsiniz. Bu kısmı doldurduktan sonra yanındaki Target alanı da aktif hale gelecektir. Target ise Frameler ile çalışan tasarımcılar için bağlanan linkin hangi frame içinde açılacağını belirtmeye yarayan “hedef” kısmıdır. (Insert / Hyperlink)

 • Font: Bu drop down menü ile HTML içinde en uyumlu yazı tiplerinin tanımlı olduğu bir menüye ulaşabilirsiniz. Buradan Sayfamıza eklediğimiz metinin yazı tipini belirliyoruz. (Text / Font)

 • Size: Metnimizin yazı tipi büyüklüğünü belirtir. 1 ile 7 arasında bir rakam olabilir. .(Text / Size)

 • Color: Metnimizin rengini belirler. Tıklayarak rengi siz seçebileceğiniz gibi bir grafik programında kopyaladığınız renk kodunu direk yapıştırarak da rengi belirleyebilirsiniz. DW aynı zamanda ekrandaki bir bölgeden renk kodu çalabilmektedir.(Text / Color…)

 • Unordered list: Madde imi işaretleri kullanarak liste yaratmaya yarar. Basılan her Enter da yeni bir liste öğesi oluşturulur. .(Text / List / Unordered)

 • Ordered list: Numaralandırma yaparak liste yaratmaya yarar. Basılan her Enter da yeni bir liste öğesi oluşturulur. .(Text / List / Ordered)

 • Text Outdent: Paragrafı bir sekme (Tab) dışarı kaydırır. .(Text / Outdent)

 • Text Indent: Paragrafı bir sekme (Tab) içeri kaydırır. .(Text / Indent)

 • Bold: Kalın yazmak için kullanılır. .(Text / Style / Bold)

 • Italic: Eğik yazmak için kullanılır. .(Text / Style / Italic)

 • Align Left: Sola hizala. .(Text / Align / Left)

 • Align Center: Ortaya hizala. .(Text / Align / Center)

 • Align Right: Sağa hizala. .(Text / Align / Right)

 • Justify: İki yana hizala.(Text / Align / Justify)

Font kısmında belirtilen fontları yetersiz bulduğunuzda bu menünün en altında yer alan “Edit Font list” seçeneği ile yeni font türleri tanımlayabilirsiniz. Fakat bunu pek tavsiye etmiyorum.

Zira sizin çok hoşunuza giden şatafatlı fontlarınızın herkeste olmadığını aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Yani yeni bir font tanımlaması yaparken Web ve Dünya standartlarındaki fontlardan birini seçmelisiniz. Örneğin Arial her Win9x yüklü bir bilgisayarda bulunan bir fonttur.

Ayrıca Insert paneli altında yer alan “Text” sekmesinden de metin biçimlendirme işlemleri ile ilgili birçok araca ulaşabilir ve sayfanızda yer alan metinleri kolayca düzenleyebilirisiniz.

Metinlere link vermek

Bir HTML sayfasında en çok kullanılan ve beklide kullanılması gereken text-linkler sayfaların birbiri ile olan bağlantılarını sağlar ve sayfalar arası geçişleri düzenler.

Sadece metinlere değil, resimlere de link verebilme şansına sahibiz. Biz burada metinlere nasıl link vereceğimize değineceğiz.

Bir text’e link vermek için;

Öncelikle link vermek istediğiniz metni seçin Arkasından seçili metnin üzerine sağ tıklayıp ve “Make Link” seçeneğine seçin.

Yada metni seçtikten sonra doğrudan Properties Panelinden “Link” kısmına bağlantının URL sini yazarak da (yandaki klasör simgesine tıklayarak Gözat da diyebilirsiniz) link verebilirsiniz.

Eğer harici bir web sayfasına link vermeniz gerekiyorsa mutlaka adresin başına http:// yazmanız gerekiyor.

Mail adreslerine link vererek ziyaretçilerin bilgisayarında kurulu olan Outlook Express benzeri bir programla size e-mail yollamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için mail linki verirken mail adresinin başına “mailto:” yazmanız yeterlidir. Bunun dışında Insert Panelden Common kategorisi altındaki Email link isimli düğme ile de mail linkler yaratmanız mümkün.

Birde çok daha detaylı linkler yaratabilmek için; Insert / Hyperlink menüsünü kullanabilirsiniz. Açılan iletişim penceresinden bir link için yapabileceğiniz en detaylı ayarları gerçekleştirebilirisiniz.

Dynamic metin (Dinamik text)

Aslında bu konuyu çok daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz ama yeri gelmişken bir şeyler söyleyelim.

Bu konu daha çok sunucu modelleri ile çalışırken kullandığımız konuları kapsamına giriyor. Fakat yeri gelmişken açıklayalım. DW içerisinde desteklenen sunucu modellerinden biri ile sunucu taraflı (Server side) bir dili kullanıyor iseniz Veritabanına ulaşıp bir Recordset yarattıktan sonra verileri sayfaya yazdırdığımız anda yazdırdığımız bu veriler artık Dinamik nitelik taşıyan bir obje durunu alırlar. DW içerisinde bu “Dynamic” kavramı oldukça fazla geçiyor. Dynamic Table, Dynamic list menu vs. Bunlar ilerideki konularda çok daha ayrıntılı bir biçimde açıklanacak. Şimdilik bu kadar ile yetinelim.

Özel karakterler

Dokümanlarımızda para birimlerinin sembolleri veya bilimsel ifadeler gibi özel karakterleri metin içerisinde kullanmak isteyebiliriz. Bu gibi durumlar için HTML içerisinde özel kodlar ile ifade edilen özel karakterleri kullanmak en kolay yol olacaktır. DW içerisinde özel karakterlere Insert paneli altında yer alan “Text” sekmesinden ulaşabilir ve sayfanıza ekleyebilirsiniz.

Insert panelde yer alan Text sekmesi

 

En sık kullanılan karakterler kolay ulaşım açısından menüye eklenmiş durumda, bu karakterlerin dışında bir şey eklemek için menüden “Other Characters” menüsüne tıklayarak diğer karakterlere de ulaşabilirsiniz.

 

Fikir Proje olarak sizlere elimizden geldiğince, yararlı bilgiler paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlerde bu paylaşımlarımızı, sosyal ağ ve diğer ağlarınızda paylaşırsanız seviniriz. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir Yorum Yazar Mısın?