Fikir Proje Ajans | Adım Adım Ubuntu Linux 15.10 Kurulumu ve İncelemesi – Video ve Görsel Anlatım
FikirProje
FikirProje
FPAjans
Tam Ekran
  • FikirProje
  • FikirProje

Adım Adım Ubuntu Linux 15.10 Kurulumu ve İncelemesi – Video ve Görsel Anlatım

Adım Adım Ubuntu Linux 15.10 Kurulumu nasıl yapılır, video, görsel ve metin anlatım yazımıza hoşgeldiniz.  Bu yazımız da, yeni Debian tabanlı Ubuntu Linux 15.10 kurulumunun nasıl yapıldığını inceleyeceğiz ve sizlere video, görsel ve metin anlatımını gerçekleştireceğiz. Bu anlatımımızda, Biz kurulumumuzu VMWare Workstation üstünde yapacağız. Diğer, Linux bilgi, ders, eğitim ve dökümanlara, yan menüden
Fikir Proje Blogluyor –>Network – Sistem –> Linux kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Adım Adım Ubuntu Linux 15.10 Kurulumu - Video Anlatım

Adım Adım Ubuntu Linux 15.10 Kurulumu - Görsel Resimli Anlatım

İlk önce; Dağıtımın kurulum kalıbını indirmelisiniz.

http://releases.ubuntu.com/15.10/ubuntu-15.10-desktop-amd64.iso

Yukarıda ki, bağlantıdan indirebilirsiniz. 32 bit bağlantıyı paylaşmamamın sebebi dağıtımın sistem gereksinimlerinin biraz yüksek olması. 64 bitlik bir işlemciniz yok ise tavsiye ettiğim bir dağıtım değil. 2 GHz üzeri bir işlemci ve 2 GB RAM ile ancak düzgün çalışacaktır.

KURULUM

 

Ubuntu1510Kurulumveincelemesi 1 Adım Adım Ubuntu Linux 15.10 Kurulumu ve İncelemesi   Video ve Görsel Anlatım

Unity masaüstü gelince dil seçmemize rağmen pek çok yerin İngilizce olması şaşırtmasın. Güncelleme aldığımız zaman gerçek haline kavuşacak ve %100 Türkçe olacak.
Kurulum uygulaması yıllardır neredeyse hiç değişmedi. Bir adet kök dizin ve RAM miktarı kadar bir takas alanı ile kurulum yapıyorum. Şifreli bir kullanıcı dizini oluşturmak gibi güzel yetenekleri de var. 

 

Ubuntu1510Kurulumveincelemesi 2 Adım Adım Ubuntu Linux 15.10 Kurulumu ve İncelemesi   Video ve Görsel Anlatım

Yerel saat, klavye ve kullanıcı ayarları.

 

%name Adım Adım Ubuntu Linux 15.10 Kurulumu ve İncelemesi   Video ve Görsel Anlatım

Oturum açma ekranı:

 

%name Adım Adım Ubuntu Linux 15.10 Kurulumu ve İncelemesi   Video ve Görsel Anlatım

Ve Unity masaüstü:

 

Ubuntu1510Kurulumveincelemesi 5 Adım Adım Ubuntu Linux 15.10 Kurulumu ve İncelemesi   Video ve Görsel Anlatım

KURULUM SONRASI YAPILACAKLAR
Sistemin ilk açılışında yapılacak ilk iş güncelleme. Eğer internete bağlı iseniz size otomatik olarak hem güncellemeleri hem de dil paketlerini önerecektir.
Çeşitli lisans sorunlarından sistemde kurulu gelmeyen kod çözücüleri birkaç tık ile kurabilirsiniz. Bu linke tıklamanız yeterli.
Eğer flash player’a ihtiyacınız varsa en iyi yol Google Chrome tarayıcısını kullanmak.
Gizliliğe önem veren birisi iseniz Sistem Ayarlarındaki pek çok seçeneği kaldıracağınızdan eminim.
SİSTEM
Sağ üstteki Sistem Ayarları seçeneğinden Dil Desteği’ni seçtiğinizde sadece Kur diyerek tamamen Türkçe’ye kavuşabiliyorsunuz.

 

Ubuntu1510Kurulumveincelemesi 6 Adım Adım Ubuntu Linux 15.10 Kurulumu ve İncelemesi   Video ve Görsel Anlatım

Sistem Ayarları uygulamasından ayrıca çevrimiçi bazı uygulamalar, güç ve donanım ayarları, sistem bilgiler gibi pek çok şeye ulaşabiliyoruz.
Sol tarafta duran Unity panel hakkındaki şahsi görüşüm gereksiz bir kalabalık oluşturduğu yönünde. Dolayısıyla Unity’i keşfetmek dışında hiç kullanmıyorum.
Üst panel de her sürümde olduğu gibi ister uygulama ile bütünleşik ister ayrı bir panel olarak kullanılabiliyor. Şahsi fikrim her iki durumda da pek kullanışlı olmadığı yönünde.
Dikkatimi çeken bir başka konu, sistemi sanal makinede kullanıyor olmama rağmen açılış ve kapanışı ciddi anlamda hızlı bir şekilde yapması. Her yeniden başlatışımda 15 saniye gibi bir sürede açıldı.
Sisteme program kurmak için kullanılabilen Ubuntu Yazılım Merkezi. Bu sürüm bu programı göreceğimiz son sürüm olabilir çünkü gereksiz yere hantallaşan ve reklam dolmaya başlamış olan uygulama eskisi kadar gözde değil. Kullanıcıların grafiksel kurulumu büyük oranda bırakıp uçbirimden uygulama kurmaya başladığı yönünde haberler hemen her yerde gözünüze çarpabilir. Yerine GNOME3 Yazılım Yönetici kullanılabileceği paylaşılıyor.

 

Ubuntu1510Kurulumveincelemesi 7 Adım Adım Ubuntu Linux 15.10 Kurulumu ve İncelemesi   Video ve Görsel Anlatım

Bir önceki Ubuntu sürümü ile aralarındaki farklara gelecek olursak yeni kernel serisine geçiş ve uygulama pencelerindeki kaydırma çubuğu değişimi dışında belirgin hiçbir değişiklik yok. Bu, yeni özellikler isteyen kullanıcılar için hayal kırıklığı olsa da karşımızda oldukça kararlı ve oldukça performanslı bir Ubuntu var.
Boşta iken 700 MB kadar RAM isteyen dağıtım işlemciyi de sürekli olarak %6-10 aralığında meşgul ediyor. Sistem gereksinimlerinin yüksek olduğu açık.
ÖZETLE
Eski sürümleri ile arasında neredeyse hiçbir fark bulunmayan 15.10’un takdir edilecek tek özelliği oldukça kararlı ve düzgün çalışıyor oluşu. Eğer hali hazırda bir Ubuntu kullanıcısıysanız ve 9 ay sonra güncelleme desteğinin sona ermesi sizin için sorun değilse memnun olacağınız bir sürüm olacağını söyleyebilirim.
Eğer henüz Linux ile yeni tanışmış bir kullanıcı iseniz Linux Mint gibi bir alternatifi denemek sizin için çok daha uygun bir seçim olacaktır.

Video anlatım: SisNet Akademi – Fikir Proje
Görsel Anlatım : linuxdunyam

Fikir Proje olarak sizlere elimizden geldiğince, yararlı bilgiler paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlerde bu paylaşımlarımızı, sosyal ağ ve diğer ağlarınızda paylaşırsanız seviniriz. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir Yorum Yazar Mısın?