Fikir Proje Ajans | Soraxi.com Virüsü – Anasayfa Değiştirme – Kesin Çözüm
FikirProje
FikirProje
FPAjans
Tam Ekran
 • FikirProje

Soraxi.com Virüsü – Anasayfa Değiştirme – Kesin Çözüm

soraxi.com virusu kaldirma Soraxi.com Virüsü  Anasayfa Değiştirme  Kesin Çözüm

Bazı kullanıcılarımızın soraxi adlı bir sitenin Ansayfa’larını rehin aldığı ve değiştirilemediği şikayetleri üzerine alttaki araştırmayı yaparak sizleri bu durumdan nasıl
kurtaracağımızın çözümünü ürettik. Bu çözüm sadece soraxi ile sınırlı değil ayrıca başka bir yöntemle sisteminize bulaşan anasayfa değiştiricilerinde çözümü olacaktır. Sizlerden ricamız bu yazıyı dikkatlice okumak ve atlamadan gerekli işlemleri yapmanızdır çünkü soraxi anasayfa değiştici zararlısını silmek biraz zor olacaktır.

Son dönemde internet ortamında yer alan dosyalardaki virüs oranları oldukça fazla artmış durumda. Artık internet kullanıcıları bir dosya veya program indirirken dikkatli davranmalı ve indireceği verinin güvenliğinden emin olmalı. Çünkü artık internette indirilmeye sunulan çoğu veri virüs içeriyor ve bu verileri indirip açtığınız takdirde bilgisayarınıza virüs bulaşıyor.

Son dönesoraxi 1 Soraxi.com Virüsü  Anasayfa Değiştirme  Kesin Çözümmlerde artış gösteren virüs türleri adware ve malware türü virüslerdir. Bu virüs türleri bilgisayarınıza bulaştığı takdirde internet tarayıcınızdaki anasayfayı değiştirebiliyor, internet tarayıcınıza kendi kafasına göre reklam yerleştirebiliyor ve birde bilgisayarınıza istediği programı kurabiliyor. Bu tür virüslerden ülkemizde en çok görülen türü Soraxi virüsü olarak adlandırılıyor. Soraxi virüsü bilgisayarınıza bulaştığı takdirde tarayıcınızdaki anasayfaları değiştirdiği gibi istediği eklentiyi ve programı kurabiliyor.

Sosyal medyaya dikkat

Bu tarz virüsler genellikle sosyal medyada yer alan linklerden bulaşmaktadır. Sosyal medyada x linke tıklayın şunun +18 fotoğraflarını görün, takipçinizi çoğaltın vb. her türlü bilinmeyen linke hiçbir şekilde tıklamayın. Tıkladığınız takdirde virüs anında bilgisayarınıza işlemektedir.

Virüs nasıl kaldırılır/temizlenir?

Bu tarz adware ve malware virüsleri bilgisayara kolay bulaşan ve zor silinen bir virüs türüdür. Biz sizlere Soraxi  vb. sitelerle sizi bunaltan bu virüsü nasıl temizleyebileceğinizi anlatacağız.

Can sıkan bu virüsü kaldırmak için uygulayabileceğiniz adımlar:

 • Öncelikle MalwarebytesAntiMalware adlı programı indirip geniş bir tarama yapın ve bulunan virüsleri silin.
 • MalwarebytesAntiMalware indirmek için tıklayın.
  Malwarebytes‘ AntiMalware Alternatif 1
  Malwarebytes‘ AntiMalware Alternatif 2
 • Combofix adlı programı da indirip tarama yapın ve bulunan virüsleri silin.
 • Denetim Masası – Program Ekle/Kaldır kısmına girerek şüpheli bulduğunuz veya bilmediğiniz programları kaldırınız.
 • Bilgisayarınızda yüklü olan tüm tarayıcıları kalıntıları ve önbellekleriyle beraber siliniz.
 • Kayıt defterinize giderek kayıt defterinizde explorerEx64.dll kelimesini aratarak çıkan sonuçları temizleyiniz, daha sonra yine kayıt defterinizde RtMenu64.dll kelimesini aratarak çıkan sonuçlarını silin. Ve son olarak yine kayıt defterinizde “Soraxi.com” kelimesini aratın ve çıkan sonuçları silin veya adresleri düzenleyin.
 • Görev yöneticinizde Başlangıç kısmından tüm programları şimdilik devre dışı bırakın, ayrıca yine görev yöneticinizden işlemler sekmesine girerek “ntsvc.exe” kelimesini aratın ve bulduğunuz takdirde hem işlemi sonlandırınız hemde sağ tıklayıp dosya konumunu aç butonuna tıklayarak açılan klasörde “ntsvc.exe” dosyasını silin.
 • Tüm bu işlemlerin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Tüm bu işlemleri doğru ve eksiksiz uyguladığınız takdirde bu virüsten kurtulmuş olacaksınız.

Malwarebytes İle Görsel Çözüm

Çözüm öncelikle sitemizden Malwarebytes Anti-Malware yazılımının deneme sürümünü indirdikten sonra, Malwarebytes Anti-Malware yazısına tıklayınız sol menüden “Programı Yükleye” butonuna basınız ve indirip programı çalıştırınız. Program açılınca “Derin tarama gerçekleştir” seçeneğini seçip “Tara” butonuna basınız

Bu işlem bilgisayarınızın doluluk durumuna bağlı olarak 1 saat kadar sürebilir.
Tarama Ekran Görüntüsü

Malwarebytes Anti Malware Soraxi Soraxi.com Virüsü  Anasayfa Değiştirme  Kesin Çözüm Malwarebytes Anti Malware Soraxi 2 Soraxi.com Virüsü  Anasayfa Değiştirme  Kesin Çözüm

 

Burada Seçenekler üzerinde sağ tuşa basınız ve hepsini seçi yada tümünü seç yazar tıklayınız, alttan “Seçilenleri Kaldır” butonuna basınız.

Soraxi Mikrobu temizlendi ama durun acele etmeyin dediğim gibi bu basit bir zararlı değiş sonraki işlemlere geçelim.

Denetim Masasından “Program Ekle Kaldır” seçeneğinden Mozilla Firefox, Google Chrome hangileri kurulu ise kaldırınız.

 

firefox kaldir 1 Soraxi Soraxi.com Virüsü  Anasayfa Değiştirme  Kesin Çözüm

 

Mozilla Firefoxu kaldırırken mozilla maintenance service‘yide kaldırınız

Daha sonra denetim masasına giriniz Oradan İnternet Seçeneklerini tıklayınız. Açılan sayfadan Gelişmişseçeneğini tıklayınız, Açılan menüden Gelişmiş ayarları geri yükle seçeneğine tıklayınız sonra hemen bu seçeneğin altındaki Sıfırla butonuna basınız, açılan sayfadan Kişisel Ayarları Sil seçeneğini seçerek sıfırla butonuna basınız.

explorer sifirlama Soraxi Soraxi.com Virüsü  Anasayfa Değiştirme  Kesin Çözüm

Bütün bu işlemleri yaptıysanız BURADAN HomePage Unlock programını indirip Winrar ile açıp çalıştırınız.

 

anasayfa sifirlama Soraxi Soraxi.com Virüsü  Anasayfa Değiştirme  Kesin Çözüm

Eveti tıklayınız

Soraxi.com mikrobu temizlendi fakat bu öyle bir mikropki sisteme musallat olmuştur şimdi son yöntemide kullanarak Soraxi mikrobunun ipibi çekelim.

Lütfen adımları eksiksiz uygulayın bu adımları yaparken explorer, mozilla v.s. açmamaya gayret edinizki temileninde geri gelmesin

Son Adım, Denetim Masasından Kullanıcı Hesaplarına Girin ve yeni kullanıcı oluşutun, bu kullanıcıyı seçeneklerden yetkili Yönetici yapın.

Artık bu kullanıcıyı kullanacağız eski kullanıcımızda bulunan bilgileri Bilgisayarım C sürücüsü kullanıcı hesaplarından, belgeler, müzikler, v.s. gibi bilgileri bu kullancıya aktartıktan sonra eski sorunlu kullanıcı hesabını istediğimiz zaman kaldırabilirsiniz.

Explorer sorunsuz çalışır, fakax Mozilla yada Chrome kurarken lütfen buraya dikkat ediniz.

Firefox İndiriniz

Dikkat indirdiğiniz dosyayı çalıştırınızAçılan sayfada kurulum seçenekleri vardır, Yükle butonuna basmayınızhemen solda bulunan seçenekler butonuna basınız Hedef Dizini değiştirin istediğiniz başka bir dizine kurulum yapınız zira virus o isme kilitlenmiştir C:Program Files içinde başka bir dizin oluşturup firefox yada chromeyi buraya kurunuz sorunuz olacaktır.

 

İsterseniz birde   Adwcleaner ile temizleme işlemini gerçekleştirin.

  Adwcleaner  ne işe yarar?

Adwcleaner, toolbar gibi yapışkan anasayfayı değiştiren uzantıları silmede yardımcı olur
ayrıca bu tür webbrovseri işgal eden her türlü kötücül yazılımı silip yavaşlamış
tarayıcıları eski stabilirlğine kavuşturur.

 Adwcleaner Full Türkçe Soraxi.com Virüsü  Anasayfa Değiştirme  Kesin Çözüm
  Adwcleaner Full türkçe Anasayfa Toolbar Kaldırma aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.
  Adwcleaner Full türkçe Alternatif 1
Adwcleaner Full türkçe Alternatif 2

Adwcleaner Full türkçe Alternatif 3

Fikir Proje olarak sizlere elimizden geldiğince, yararlı bilgiler paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlerde bu paylaşımlarımızı, sosyal ağ ve diğer ağlarınızda paylaşırsanız seviniriz. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir Yorum Yazar Mısın?