Fikir Proje Ajans | Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu – Video ve Görsel Anlatım
FikirProje
FikirProje
FPAjans
Tam Ekran
 • FikirProje
 • FikirProje

Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu – Video ve Görsel Anlatım

Adım Adım Red Hat Enterprise Linux 7 Kurulumu nasıl yapılır, video, görsel ve metin anlatım yazımıza hoşgeldiniz.  Bu yazımız da, yeni Red Hat Enterprise Linux 7 kurulumunun nasıl yapıldığını inceleyeceğiz ve sizlere video, görsel ve metin anlatımını gerçekleştireceğiz. Bu anlatımımızda, Biz kurulumumuzu VMWare Workstation üstünde yapacağız. Diğer, Linux bilgi, ders, eğitim ve dökümanlara, yan menüden
Fikir Proje Blogluyor –>Network – Sistem –> Linux kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Adım Adım Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu - Video Anlatım

Adım Adım Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu - Görsel Anlatım

RedHatLinux7Kurulumu Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

 

RedHatLinux7Kurulumu 1 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

DVD’den önyükleme yaparak “Install or upgrade an existing system” seçeneği seçiliyken “Enter” tuşuna basıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 2 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

DVD’de bulunan dosyalarının kontrol edilmesi ekranında “Skip” tuşuna basarak bu adımı atlıyoruz. “Ok” seçeneği ile devam edersek kurulum dvd’sinde bulunan tüm dosyaları kontrol edecek ve uzun sürecektir. Eğer DVD’mizin okuma problemi ya da doğru yazıldığından eminsek zaman kazanmak için bu adımı atlamalıyız.

 

RedHatLinux7Kurulumu 3 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Hoşgeldiniz ekranındayken “Next” düğmesine basarak kuruluma başlıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 4 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Kendimize uygun dil seçeneğini seçerek “Next” düğmesine tıklıyoruz. Eğer bir sunucu sistemi veya Oracle Veritabanı sunucusu kuracaksak sistemimizin “English” dil seçeneğinde olması tercih edilmelidir.

 

RedHatLinux7Kurulumu 5 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Kullanmış olduğumuz klavye düzenine uygun seçeneği seçerek “Next” düğmesine tıklıyoruz. Bu seçenekte “Turkish” klavye seçmemizde herhangi bir sakınca yoktur.

 

RedHatLinux7Kurulumu 6 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

İşletim sistemi kurulumunu yapacağımız depolama seçeneğini seçiyoruz eğer işletim sistemi kurulumu bir BootSAN vb. değil yerel disk üzerinde olacaksa “Basic Storage Devices” kutucuğu işaretliyken “Next” düğmesine tıklıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 7 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Kurulumu VMware Sanallaştırma ortamında yaptığım için bana diske gerekli değişiklikleri uygulayacağı ile ilgili uyarı veriyor bu adımda “Yes, discard any data” düğmesine tıklayarak devam ediyoruz. Eğer bir sunucu üzerinde kurulum yapılıyorsa bu uyarı ekranını görmeyeceksiniz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 8 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Sistemimizin sunucu ismini FQDN (Domain dahil) olarak yazıyoruz. Ardından “Configure Network” tuşuna basarak ağ ayarlarımızı yapmaya başlıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 9 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Sunucu açıldığında ağ bağlantısının otomatik başlaması için “Connect automatically” onay kutusunu işaretliyoruz. DHCP kullanmıyorsanız, “IPv4 Settings” sekmesine tıklayıp “Manual” ağ ayarlarımızı yapıyoruz. “Add” düğmesine tıklayıp ardından ağımıza uygun TCP/IP bilgilerini giriyoruz. Ağ ayarlarımızı girditen sonra , “Apply” butonuna tıklıyoruz. Ana kurulum ekranına dönmek için “Kapat” düğmesine tıklayıp, ardından “Next” ile kuruluma devam ediyoruz. Birden fazla ağ kartımız varsa ve “Bonding” işlemi uygulanacaksa bu ayarları değiştirmeden ve DHCP sunucusundan otomatik ip adresi almasını engelleyerek kuruluma devam edip kurulum sonrasında gerekli ayarları yapıyoruz. Bununla ilgili makalemizi “Unix/Linux” kategorisi altında bulabilirsiniz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 10 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Bize uygun bölgesel zaman ayarını seçiyoruz. Ülkemiz için Turkey/Istanbul seçeneği seçilmelidir. Seçmek için harita ekranı üzerindeki noktalardan İstanbul üzerindeki sarı noktaya tıklanarak yada liste menüden Europe/Istanbul seçeneği bulunarak seçilebilir.

 

RedHatLinux7Kurulumu 11 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

İşletim sistemi için “root” yönetici hesabının parolasını atayarak “Next” düğmesine tıklıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 12 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

İstediğimiz bölümleme türünü işaretliyoruz. Eğer mevcut daha önceden atanmış bölümleme düzeni değiştirmek istiyorsak, “Review and modify partitioning layout” kutucuğu işaretleyerek “Next” düğmesine tıklıyoruz. Eğer diskteki bölümlerin en baştan oluşturacaksak bir sonraki adımdaki işlemi yapıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 13 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Mevcutta bölümlenmiş bir disk alanımız yok ve en baştan biz oluşturacaksak “Create Custom Layout” kutucuğunu işaretleyerek “Next” düğmesine tıklıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 14 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Kullanılabilir disk ya da birden fazla ise disklerimizin ham hallerini görüyoruz ve artık diskimizi yapılandırmaya başlayabiliriz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 15 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Öncelikle boot dosyaları için 500 MB bir alan yaratıyoruz. İşletim sistemimiz ön yükleme dosyalarını diğer bölümlemelerden hariç burada depolamasını sağlıyoruz. Zorunlu bir durum değil ama düzen ve boot bölümünün yönetimi açısından bu şekilde oluşturmak daha kullanışlı olacaktır. Bunun için “Create” düğmesine tıklayarak gelen ekrandan “Standart Partition” kutucuğu işaretlenerek “Create” düğmesine tıklanmalıdır. Ardından aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ayarlar yapılmalı ve “Ok” düğmesine tıklanmalıdır.

 

RedHatLinux7Kurulumu 16 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Kalan disk alanını “Create” düğmesine yeniden tıklayarak “Logical Volume Manager ” kullanarak yapılandırıyoruz. LVM daha esnek bir yapı olduğu için tercih edilebilir. LVM kullanabilmek için öncelikle “LVM Pyhsical Volume” oluşturulmalıdır. Bunun için “LVM Pyhsical Volume” kutucuğu işaretliyken “Create” düğmesine tıklıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 17 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Açılacak yeni pencerede “Fill to maximum allowable size” kutucuğunu işaretliyoruz. Bu seçenek ile diskin ayırdığımız boot bölümü dışında kalan kullanılabilir alanın tamamını atamış oluyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 18 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Ekranda görüldüğü gibi artık “LVM Pyhsical Volume” oluşmuş durumda şimdi bu disk altında “LVM Volume Group” oluşturarak istediğimiz alanları yaratacağız. Bunu için “physical volume (LVM)” seçiliyken “Create” düğmesine tıklıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 19 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Açılan pencerede “LVM Volume Group” kutucuğunu işaretleyerek “Create” düğmesine tıklıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 20 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Volume Group ve bunun altında bölümlerimizi oluşturmaya başlayacağız. “Volume Group Name” ismini istediğimiz gibi atıyoruz dikkat edeceğimiz husus ise arada boşluk ve özel karakterler olmadan isimlendirmek olmalıdır. İsimlendirme yapıldıktan sonra “Add” düğmesine tıklayarak bölümlerimizi oluşturmaya başlayabiliriz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 21 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Bölüm oluşturma penceresinde öncelikle swap size oluşturmalı ve ardından kalan alanı istediğimiz gibi yapılandırmalıyız. Eğer sunucumuz Oracle Veritabanı kurulumu için kullanılacaksa aşağıdaki gibi swap alanı oluşturmalıyız. Bu değer sunucunun belleğine göre değişkenlik göstermektedir. Oracle tarafından istenilen değerler
Sunucumuzda;
0 MB ile 256 MB arasında RAM varsa RAM boyutunun 3 katı,
256 MB ile 512 MB arasında RAM varsa RAM boyutunun 2 katı
512 MB ile 2GB arasında RAM varsa RAM boyutunun 1,5 katı
2 GB ile 16 GB arasında RAM varsa RAM boyutu kadar,
16 GB dan fazla RAM varsa 16GB swap alanı oluşturulmalıdır. (Güncel değerler için kurulum aşamasında http://tahiti.oracle.com sitesinden kontrol edilmelidir.)Alanı oluştururken “Logical Volume Name” olarak “lv_swap” kullanabiliriz Size kutucuğuna ise atayacağımız swap alanını miktarını megabayt cinsinden yazıyoruz. Buradaki alanı hesaplarken örneğin 4 GB swap alanı atayacaksak 1024×4=4096MB olarak belirlemeliyiz. Diğer türlü istenilenden az atanması durumunda Oracle Veritabanı kurulumunda hata alabiliriz. Gerekli alan miktarını atadıktan sonra “Ok” düğmesine tıklayarak bir önceki pencereye dönüyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 22 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Pencerede bulunan “Add” düğmesine tıklayarak isteğimiz bağlı olarak “/”, “tmp” vb. alanları oluşturabiliriz. Ben kalan diskin tamamını “/” olarak atayacağım için bir tek onu oluşturdum ve geri kalan tüm alanları “/” kök diski üzerinde oluşmasını sağladım. Eğer ayrı ayrı oluşturacaksak dikkat etmemiz gereken “tmp” alanının 10 GB olması bu değerde Oracle Veritabanı kurulumu için gerekli olacak alan miktarıdır. “Logical Volume Name” olarak “lv_root” yazıyoruz ve kalan disk alanının tamamını buna atıyoruz. İstersek bu aşamada “/u01″ gibi diskler oluşturabiliriz. Bunun içinde aynı adımları izleyerek “Mount Point” kutucuğuna /u01 gibi isim vermek ve böyle bir alanı bu aşamada oluşturacaksak “/” oluştururken tüm alanı değil ”/u01″ içinde boş alan bırakmaya dikkat etmeliyiz. Sıralama da önce “/” oluşturulmalı sonrasında “/u01″ oluşturulmalıdır.

 

RedHatLinux7Kurulumu 23 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

LVM oluşturma işlemi bittiğinde oluşturulan “Volume Group” üzerinde hangi ”Logical Volumes” oluştuğunu görüyoruz ve değişiklik yapmayacaksak “Ok” düğmesine tıklayarak değişiklikleri uyguluyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 24 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Değişiklikleri uyguladıktan sonra oluşan tüm bölümleri aşağıdaki gibi görüyoruz ve kuruluma devam etmek için “Next” düğmesine tıklıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 25 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Ekranda değişikliklerin partition table yazılacağını ve bölümlerin formatlanacağını gösteren uyarı çıkıyor ve “Format” düğmesine basarak devam ediyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 26 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Diskler formatlandıktan sonra bütün değişikliklerin uygulanacağı ile ilgili uyarıyı “Write changes to disk” düğmesine tıklayarak onaylıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 27 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Kurulumun bu adımında Boot Loader önyükleme dosyalarının nereye yazılacağını belirtiyoruz. Disk bölümlerimizi oluştururken Boot önyükleme alanı için 500 MB yer ayırmıştık şimdi onu seçeceğiz.”Install boot loader on /dev/sda.” kutucuğu seçiliyken “Change Device” düğmesine tıklıyoruz ve “First sector of boot partition-/dev/sda1″ kutucuğunu işaretleyerek “Ok” düğmesine tıklıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 28 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Önyükleme seçeneğini ayarladıktan sonra “Next” düğmesine tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 29 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

İşletim sistemine kurulacak paketleri seçiyoruz bu adımda belli kategorideki seçenekleri seçebiliriz veya kendi isteğimize göre yapılandırabiliriz. Eğer bir Oracle Veritabanı sunucusu kuracaksak önerim “Customize Now” kutucuğu işaretliyken “Next” düğmesine tıklamak olacak bu şekilde kuracağımız tüm paketleri Oracle Veritabanı kurulum gereksinimlerine göre elle seçmiş olacağız.

 

RedHatLinux7Kurulumu 30 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Paket kurulum ekranında gerekli paketleri seçmeye başlıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 31 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Oracle Veritabanı sunucusu için gerekli olan paketler aşağıda yazıldığı gibidir. Paket kurulumları yapılırken Oracle Veritabanı kurulumunda sorun çıkmaması için paket üzerinde sağ tıklayarak “Select all optional packages” ile seçmeliyiz. Bağımlılıklarla birlikte o seçeneğe ait gerekli tüm paketleri kurmaktadır.
Seçilecek Paketler;
Base System > Base
Base System > Client management tools
Base System > Compatibility libraries
Base System > Console Internet Tools
Base System > Debugging Tools
Base System > FCoE Storage Client
Base System > Hardware monitoring utilities
Base System > Java Platform
Base System > Large Systems Performance
Base System > Network file system client
Base System > Performance Tools
Base System > Perl Support
Base System > iSCSI Storage Client
Servers > Server Platform
Servers > System administration tools
System Management > System Management
Desktops > Desktop
Desktops > Desktop Debugging and Performance Tools
Desktops > Desktop Platform
Desktops > Fonts
Desktops > General Purpose Desktop
Desktops > Graphical Administration Tools
Desktops > Input Methods
Desktops > Legacy X Window System Compatibility
Desktops > Remote Desktop Clients
Desktops > X Window System
Applications > Internet Browser
Development > Additional Development
Development > Development Tools
Development > Server Platform Development

 

RedHatLinux7Kurulumu 32 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Paket seçim işlemi tamamlandıktan sonra “Next” düğmesine tıklayarak kuruluma başlanabilir.

 

RedHatLinux7Kurulumu 33 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Kurulum işlemi paket miktarına ve sunucu hızımıza göre yaklaşık 15 dakika ile 30 dakika arasında tamamlanacaktır. Ekrandan kurulumun hangi aşamada olduğu takip edilebilir.

 

RedHatLinux7Kurulumu 34 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra “Reboot” düğmesine tıklanarak sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 35 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Sunucu yeniden başladıktan sonra son ayarları yapacağımız kurulum ekranı gelmektedir. ”Forward” düğmesine tıklayarak başlıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 36 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Lisans anlaşmasını “Yes, I agree to the Licence Agreement” seçeneğini işaretleyerek kabul ediyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 37 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Eğer bir ”Red Hat Network” hesabımız yoksa “No, I prefer to register at a later time” seçeneğini seçerek ”Forward” düğmesine tıklıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 38 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Kullanıcı hesabı girmediğimiz için bizi uyarak bu pencerede “No thanks, I’ll connect later.” düğmesine tıklayarak devam ediyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 39 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Güncelleme ayarlarını bitirdikten sonra “Forward” düğmesine tıklayarak ilerliyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 40 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Bu aşamada kullanıcı yaratmayacaksak “Forward” düğmesine tıklayarak ilerliyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 41 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Sunucumuz için tarih ve zaman ayarlarını yapıyoruz. Eğer ortamda bir zaman sunucusu varsa yada internet ortamındaki bir sunucuyu kullanacaksak bir sonraki adımı uyguluyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 42 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Ortamda bir zaman sunucusu varsa ya da internet ortamındaki sunucuları kullanacaksak “Synchronize date and time over the network” kutucuğunu seçerek NTP Servers ayarlarını giriyoruz. İnternet ortamındaki sunuculara erişebilmek için sunucumuzun internet çıkışlarını ayarlamamız gerekmektedir. Bu ayarla birlikte işletim sistemindeki “NTP Service” başlamış olacaktır. Özellikle Oracle RAC gibi cluster olan ortamlarda zaman sunucusu kavramı önemlidir. Bunu Grid & Rac makalemizde irdeleyeceğiz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 43 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Kdump “Kernel Crash Dump” Kernel hatalarında devreye giren bir mekanizmadır. Çalışması için sunucuda yeterli bellek olmalı ve kullanacağı bellek miktarı seçilmelidir. Bu adımı kurulumlarda genelde kapalı bırakıyoruz. Kurulumu bitirmek için “Finish” düğmesine tıklıyoruz ve sunucumuz bir kere daha yeniden başlıyor.

 

RedHatLinux7Kurulumu 44 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Sunucumuz açıldıktan sonra kullanıcı giriş ekranı bizi karşılıyor.

 

RedHatLinux7Kurulumu 45 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Kullanıcı giriş ekranında “Other” seçeneğini seçerek “root” kullanıcısı ile oturum açıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 46 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Oturum açıldığında bizi bir uyarı ekranı karşılıyor. Root kullanıcısı ile işletim sistemi ve programlar üzerinde onarılamaz zararlar verebileceğimiz vb. uyarı veriyor bu ekranın bir daha gözükmesini istemiyorsak “Do not show me this again” kutucuğunu işaretleyerek “Close” düğmesini tıklıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 47 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Artık masaüstümüz hazır masaüstü rengimiz günü saatlerine göre renk değiştirmektedir. Gündüz Kırmızı bir ekran varken akşam gri bir ekran bizi karşılamaktadır.

 

RedHatLinux7Kurulumu 48 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Terminal ekranında komutlar ile çalışmak için aşağıdaki adımları izleyerek boş bir komut satırı açabiliriz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 49 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Terminal Ekranında komutlar ile çalışabiliriz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 50 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Sunucumuzu Oracle Veritabanı sunucusu olarak yapılandırmak istiyorsak öncelikle Firewall ayarlarımızı kapatmalıyız bunun System>Administrator>Firewall menüsüne girerek Firewall ayar arayüzünü açmalıyız.

 

RedHatLinux7Kurulumu 51 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Pencere üzerinde bulunan “Disable” ardından da “Apply” düğmelerine basıyoruz. Firewall özelliğinin kapatılacağını söyleyen uyarı ekranında “Yes” düğmesini tıklayarak onaylıyoruz. Artık Firewall kapalı durumdadır. Oracle Sunucularında firewall yapılandırması ile ilgili makaleyi ileride yayınlayacağım bu makale ile firewall kapatılmadan gerekli izinler verilerek sorunsuz bir şekilde çalışmada sağlanabilir.

 

RedHatLinux7Kurulumu 52 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Yine bir Oracle Veritabanı sunucusu kurulumu için gerekli olan “SELinux Management” seçeneğini yapılandıracağız. Bunun için aşağıdaki adımları izleyerek SELinux Management arayüzünü açıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 53 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Açılan arayüzde “System Default Enforcing Mode” seçeneğini “Disabled” duruma getiriyoruz. Herhangi bir onay istemeyecektir. Bu ayarı seçtikten sonra direk pencereyi kapatmanız yeterlidir.

 

 

RedHatLinux7Kurulumu 54 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek sistemi yeniden başlatmalıyız.

 

 

RedHatLinux7Kurulumu 55 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Çıkan pencereden “Restart” düğmesine tıklayarak sistemi yeniden başlatıyoruz.

 

RedHatLinux7Kurulumu 56 Red Hat Enterprise Linux 7 Detaylı Kurulumu  Video ve Görsel Anlatım

Sistem yeniden başladıktan sonra oturum açarak çalışabiliriz. Eğer komut satırında işlemler yapacaksak masaüstünde boş bir yerde sağ tıklayıp “Open in Terminal” seçeneğini seçerek boş bir terminal açabiliriz.    

Video Anlatım : Sisnet Akademi – FPAjans
Görsel Anlatım: KorayKey

Fikir Proje olarak sizlere elimizden geldiğince, yararlı bilgiler paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlerde bu paylaşımlarımızı, sosyal ağ ve diğer ağlarınızda paylaşırsanız seviniriz. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir Yorum Yazar Mısın?