Fikir Proje Ajans | CSS Dersleri – CSS te Class ID Kullanımı ve Özellikler
FikirProje
FikirProje
FPAjans
Tam Ekran

CSS Dersleri – CSS te Class ID Kullanımı ve Özellikler

CSS Dersleri – CSS te Class ID Kullanımı ve Özellikler Hakkında Detaylı Bilgi İçin Videomuzu İzleyebilirsiniz

Css kodlamalasında objeler 3 özelliğe göre stillendirilebilir.

Element
ID
Class

Element: HTML kodlamasında kullandığınız elemanlardır ve tag ismiyle kodlanır.
ID: İngilizce Identifier yani kimliklendirici anlamına gelir. Bir sınıfta aynı numaraya sahip iki öğrenci olamayacağı gibi bir sayfada iki aynı kimlikli element bulunamaz ve CSS kodlamasında diyez başka bir deyişle kare öneki ile tanımlanırlar.
Class: Elementin hangi sınıfta olduğunu tanımlarız ve birden fazla element aynı sınıfın içinde olabilir. Farklı elementler de aynı sınıfa ait olabilirler. Sayfa içinde aynı sınıfa ait birden fazla eleman bulunabilir. CSS kodlamasında sınıflar nokta işareti ile öneklendirilerek tanımlanırlar

Kod:

 

Yukarıdaki kodu eğer html sayfanızın head tagları arasına yapıştırırsanız, sayfada kullanacağınız bütün linklerin yani anchor elementlerinin altçizgilerinin kalktığınız göreceksiniz. Çünkü yukarıda text-decoration:none olarak tanımlanmıştır.

menu ID’sini taşıyan bir element yazdığınızda ise otomatik olarak font boyutu 14px olacaktır. ancak sayfa içerisinde menu elementi tekrar etmemelidir.

Bunlara ek olarak class özelliği kirmizi olarak tanımlanmış bütün elementlerde font rengi kırmızı olarak görüntülenecektir.

Element, class ve ID özelliklerinin doğru ve etkin kullanımı ile css dosyalarınızın ve html dosyalarınızın boyutlarını küçültebilir, sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Fikir Proje olarak sizlere elimizden geldiğince, yararlı bilgiler paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlerde bu paylaşımlarımızı, sosyal ağ ve diğer ağlarınızda paylaşırsanız seviniriz. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir Yorum Yazar Mısın?